Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 8 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2892 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Więcej nowalijek i droższych warzyw

Warzywa są droższe niż przed rokiem
  |   Źródło:
W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku ceny warzyw krajowych na rynkach hurtowych wykazywały nieznaczne zmiany w zależności od asortymentu - zauważył Bank Gospodarki Żywnościowej.

W coraz większym stopniu na rynkach hurtowych zaczynają pojawiać się krajowe warzywa spod osłon. Wzrost ich podaży przyczynia się do spadku cen.

Według danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, marchew świeża w lutym 2013 r. średnio na rynkach hurtowych w Broniszach, Poznaniu i Lublinie kosztowała 0,96 zł/kg co oznaczało wzrost o nieco ponad 9 proc. w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W danym okresie stabilne były ceny cebuli białej, która w lutym br. była oferowana średnio w cenie 0,74 zł/kg wobec 0,73 zł/kg w miesiącu poprzednim, podobnie jak buraków czerwonych, które w lutym i styczniu kosztowały odpowiednio 0,68 i 0,69 zł/kg.

W analogicznym okresie zmniejszyły się natomiast ceny kapusty białej z 0,59 do 0,53 zł/kg. Niemniej ceny warzyw z ubiegłorocznych zbiorów wciąż utrzymywały się na wyższych poziomach w porównaniu do roku poprzedniego. Relacja hurtowych cen cebuli białej w lutym br. w stosunku do średniej ceny w lutym roku ubiegłego wynosiła 143 proc., kapusty białej - 139 proc., a marchwi - 107 proc.

Spadek dynamiki wzrostów cen można było zauważyć w przypadku ziemniaków. W okresie od września 2012 r. do stycznia 2013 r. ich cena w hurcie wzrastała w przeciętnym tempie ok. 14 proc. miesięcznie. W lutym w porównaniu do stycznia br. była natomiast o 3% wyższa i wyniosła średnio 0,64 zł/kg. Niemniej podobnie jak w przypadku warzyw gruntowych, w lutym br. ziemniaki były znacznie, bo o 60 proc. droższe w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim.

W coraz większym stopniu na rynkach hurtowych zaczynają pojawiać się krajowe warzywa spod osłon. Wzrost ich podaży przyczynia się do spadku cen. Cena ogórków krótkich na przestrzeni lutego br. w Broniszach zmniejszyła się z 11-13 zł/kg do 6,50-8,00 zł/kg. Na rynkach hurtowych oferowane są również pomidory krajowe, które, obserwując notowania, w ofercie pojawiły się nieco wcześniej niż w roku ubiegłym. Ich ceny obecnie wynoszą 16-20 zł/kg (Bronisze 04.III).

Słowa kluczowe: nowalijki, ceny warzywa, warzywa, wiosna

Podobne
Większy wybór nowalijek
2013-02-27 15:55
Kolejne nowalijki na rynku
Wiosna coraz bliżej, a na polskim rynku pojawiają się kolejne nowalijki. Podaż tych warzyw jest na razie niska, a ceny wysokie, ale jak uczy doświadczenie wystarczy kilka tygodni i będzie dużo taniej.
czytaj więcej
Krajowe pomidory szklarniowe są teraz najdroższe.
2013-02-21 13:51
Nie tanie nowalijki
Na rynku krajowym pojawia się coraz więcej nowalijek - mimo ceny cieszą się zainteresowaniem kupców.
czytaj więcej
Coraz więcej krajowych nowalijek
2012-04-18 15:11
Coraz więcej krajowych nowalijek
Na rynek trafia coraz więcej nowalijek z krajowych szklarni. Dzięki wzrostowi podaży ich ceny dość szybko spadają.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.