Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 15 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3388 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 12 tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Podczas gdy w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej ceny ogórków szklarniowych spadały, to ceny pomidorów ruszyły w górę. Było to spowodowane trudnościami zaopatrzeniowymi, pisze portal east-fruit.com.

Pomimo faktu, że okrągły czerwony pomidor szklarniowy w większości krajów w monitorowanym przez ekspertów EastFruit regionie nie należy do artykułów pierwszej potrzeby, przerwy w jego dostawach na rynek są natychmiast odzwierciedlane w cenach hurtowych. Omawiany tydzień nie był wyjątkiem. Pomidory drożały niemal wszędzie. Głównym powodem tej sytuacji była przerwa w dostawach tych warzyw z głównych krajów produkujących. Importowane pomidory nadal bowiem odgrywają główną rolę na rynku tych warzyw w krajach regionu, ponieważ w większości z nich sezon lokalnych pomidorów jeszcze się nie rozpoczął.

Najmocniej pomidory szklarniowe w tym tygodniu drożały na Ukrainie i w Polsce: odpowiednio o 19 i 13 procent. W pozostałych krajach regionu, wzrost cen nie był tak znaczący.

W rezultacie, do końca minionego tygodnia, w najwyższych w regionie cenach oferowano czerwony okrągły pomidor szklarniowy na rynku Federacji Rosyjskiej i było to średnio 2,04 USD/kg, , a na prawie tym samym poziomie ceny pomidorów ustalono w Tadżykistanie. Ze względu na niedawny wzrost cen na Ukrainie, do końca omawianego tygodnia najbardziej przystępny cenowo pomidor szklarniowy oferowano w Mołdawii, gdzie średnia cena nie przekraczała 1,39 USD/kg.

Obecny wzrost cen pomidorów szklarniowych, większość operatorów rynku uznało za zjawisko tymczasowe, a według nich sytuacja może się zmienić w najbliższych dniach. Jeśli ceny będą nadal rosły, popyt ze strony nabywców będzie się stopniowo zmniejszał, co zmusi sprzedawców do zmiany wcześniej ustalonych cen. Równolegle z przywróceniem stabilnych dostaw z głównych krajów dostarczających, całkowita podaż produktów na rynku wzrośnie, co w przyszłości również wpłynie na poziom cen w tym segmencie.

We wcześniejszym tygodniu analitycy EastFruit zauważyli nieco inną sytuację na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego. Zdaniem ekspertów, rynek ogórków zatrzymał się w Polsce, na Ukrainie i Tadżykistanie. W omawianym tygodniu nie zanotowano ani jednej korekty wcześniej ustalonych cen w tym segmencie rynku, co tłumaczy się stabilnym popytem na tle nieprzerwanych dostaw ogórków na rynki.

Jednocześnie, w wyniku wzrostu podaży, sprzedawcy byli zmuszeni do obniżenia średnich cen ogórków w Tadżykistanie. Natomiast w Federacji Rosyjskiej operatorzy rynku odnotowali wręcz załamanie cen w tym segmencie. Gwałtowny wzrost podaży ogórków na rynku doprowadził do rewizji cen w dół o 20 procent natychmiast, a w rezultacie do końca tygodnia, oferowany na rynku rosyjskim ogórek stał się najtańszym w regionie, zaś jego  średnia cena nie przekraczała 1,10 USD/kg . Najdroższe, długie ogórki szklarniowe pozostały na rynkach Ukrainy i Gruzji, gdzie średnie ceny były na poziomie odpowiednio 2,02 USD/kg i 1,87 USD/kg.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-03-20 12:58
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Ceny pomidorów wzrosły w Tadżykistanie i Mołdawii; ceny ogórków spadły we wszystkich monitorowanych krajach, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-11 13:32
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-05 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.
Ceny pomidorów najbardziej spadły w Gruzji i na Ukrainie, i to właśnie w tych krajach drożał ogórek szklarniowy, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-02-25 13:57
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 8 tydz. br.
Wzrost cen pomidorów i ogórków szklarniowych tylko w Polsce, pisze portal east-fruit.com. W innych krajach monitorowanego regionu stabilnie lub spadkowo.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.