Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2300 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 16. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Pomidory stały się tańsze tylko na Ukrainie i w Polsce, a ceny ogórków spadły w Gruzji i Tadżykistanie, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.

W minionym tygodniu rynek warzyw szklarniowych we wszystkich krajach regionu odnotował wielokierunkowe trendy cenowe, zauważają analitycy projektu EastFruit.

We wszystkich monitorowanych krajach regionu rozpoczęły się już nowe sezony, nie tylko dla ogórków, ale także dla pomidorów szklarniowych. Jednocześnie, przez cały tydzień, podaż warzyw szklarniowych z lokalnych gospodarstw była zróżnicowana, a w niektórych krajach, takich jak Ukraina, była nawet zauważalnie zmniejszona z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

W całym okresie sprawozdawczym zaobserwowano wielokierunkowe tendencje cenowe w segmencie czerwonego okrągłego pomidora szklarniowego. W Polsce i na Ukrainie pomidory przeważnie taniały, a przyczyny ujemnej dynamiki cen były zróżnicowane. Na polskim rynku, w wyniku wzrostu podaży pomidorów z lokalnych gospodarstw, sprzedawcy zmuszeni byli do rewizji cen w celu podtrzymania bieżącej dynamiki handlu. Z kolei na Ukrainie eksperci projektu zauważyli inny powód spadku cen tych warzyw. Od samego początku sezonu było bardzo mało lokalnych okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych, a ponadto na Ukrainie od początku ubiegłego tygodnia występowały niekorzystne warunki pogodowe, które nie przyczyniły się do wzrostu podaży pomidorów z lokalnych szklarni. Tak jak poprzednio, główną ofertą na rynku były tureckie pomidory, których jakość była generalnie niska. To za te produkty sprzedawcy stopniowo obniżali ceny, a pod koniec tygodnia importowany pomidor na Ukrainie oferowano średnio po 1,75 USD/kg. Dla porównania, małe partie lokalnych pomidorów wysokiej jakości na rynku były oferowane po cenie 2,3 USD/kg.

W porównaniu z cenami z poprzedniego tygodnia, pomidory szklarniowe w Gruzji i Mołdawii podrożały odpowiednio do poziomu 1,48 USD/kg i 1,57 USD/kg, a eksperci wyjaśniali tę  sytuację niedostateczną podażą zarówno produktów krajowych, jak i importowanych.

Tylko na rynkach Federacji Rosyjskiej i Tadżykistanu w omawianym tygodniu eksperci nie zauważyli znaczących wahań cen. Regularny monitoring cen pokazuje, że w tych krajach, jak poprzednio, oferowane były najdroższe pomidory szklarniowe, których średnie ceny były na poziomie odpowiednio 2,5 USD/kg i 2,01 USD/kg.

Na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego analitycy EastFruit odnotowali znacznie większe zmiany cen. Jednocześnie występowanie wielokierunkowych trendów cenowych było również typowe dla tego rynku.

Najbardziej znaczące zmiany zaszły na rynku ukraińskim, gdzie ceny ogórków gwałtownie wzrosły do średnio 1,56 USD/kg na koniec minionego tygodnia, a to jest o ponad 25 procent drożej niż w tygodniu wcześniejszym. Praktycznie nikt nie był w stanie przewidzieć takiej sytuacji, ponieważ to warunki pogodowe przyczyniły się do takiej zmiany trendów cenowych. Doszło zatem do znacznego zmniejszenie podaży na tle stabilnego popytu, co pozwoliło sprzedawcom podnieść ceny.

W Gruzji i Tadżykistanie, w przeciwieństwie do Ukrainy, ceny ogórków nadal spadały w całym okresie sprawozdawczym ze względu na stopniowy wzrost ilości produktów na rynku w kontekście stale ograniczonego popytu ze strony nabywców.

Tylko na rynku Federacji Rosyjskiej analitycy odnotowali stabilną sytuację cenową, co tłumaczono brakiem jakichkolwiek warunków wstępnych do zmiany wcześniej ustalonych cen.

W świetle powyższych zmian, do końca okresu sprawozdawczego, najdroższe były ogórki szklarniowe na Ukrainie. W tym samym czasie najtańsze ogórki (po 0,74 USD/kg) oferowano  w Tadżykistanie.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-04-15 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Piętnasty tydzień roku przyniósł, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wyraźny trend spadkowy cen ogórków szklarniowych. Na rynku pomidorów nie było tak jednoznacznego kierunki zmian cenowych, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-10 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.
Gwałtowny wzrost cen pomidorów na Ukrainie i spadek cen ogórków w Gruzji, na Ukrainie i w Tadżykistanie – o rynku czerwonych pomidorów i ogórków szklarniowych pisze, jak co tydzień, portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Ogórki i pomidory
2019-04-03 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków szklarniowych – 13. tydz. br.
Pomidory i ogórki szklarniowe stały się najdroższe w Gruzji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com na temat rynku tych warzyw w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-27 07:59
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 12 tydz. br.
Podczas gdy w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej ceny ogórków szklarniowych spadały, to ceny pomidorów ruszyły w górę. Było to spowodowane trudnościami zaopatrzeniowymi, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-20 12:58
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Ceny pomidorów wzrosły w Tadżykistanie i Mołdawii; ceny ogórków spadły we wszystkich monitorowanych krajach, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.