Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 12 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1252 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 18 tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Pomidory i ogórki są tańsze w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.

Sytuacja na rynku warzyw szklarniowych w 18. tygodniu rozwinęła się zgodnie z przewidywanym scenariuszem, ale według analityków EastFruit nie obyło się jednak i bez niespodzianek. Tym razem zaskoczył ukraiński rynek warzyw szklarniowych, zwłaszcza ze względu na szybkość rozwoju wydarzeń. Jednocześnie eksperci zauważyli, że sytuacja na tym rynku zmienia się z błyskawicznie również w przypadku innych warzyw.

Przez cały miniony tydzień w większości krajów regionu zaobserwowano tradycyjny scenariusz na rynku okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego, którego ceny stopniowo spadały pod presją wzrostu podaży z lokalnych gospodarstw. W Mołdawii i Gruzji, ze względu na równowagę podaży i popytu, ceny w tym tygodniu zasadniczo nie uległy zmianie.

Jednocześnie analitycy projektu stwierdzili wzrost cen pomidorów szklarniowych na Ukrainie. Ceny były podwyższane wyłącznie na importowane pomidory wysokiej jakości, a to ze względu na fakt, że importerzy ograniczyli wielkość dostaw pomidorów na Ukrainę po poprzedniej obniżce cen, podczas gdy popyt na wysokiej jakości tureckie pomidory pozostał wysoki, jako że te pomidory miały niskie ceny, w przeciwieństwie do pomidorów krajowych, które były sprzedawane przez długi czas o 25 procent drożej.

W rezultacie importerzy na Ukrainie znaleźli się w korzystniejszej sytuacji w porównaniu z lokalnymi producentami, którzy przez cały tydzień obniżali ceny sprzedaży, ponieważ ilość pomidorów z krajowych szklarni stale rosła. Dopiero pod koniec tygodnia operatorzy rynku hurtowe ceny pomidorów importowanych i krajowych na Ukrainie znalazły nowy poziom równowagi.

Dla rynku długiego gładkiego ogórka szklarniowego w krajach regionu w minionym tygodniu było widać przewagę ujemnej dynamiki cen, co tłumaczono stopniowym wzrostem podaży z lokalnych szklarni.

Ale w tym przypadku Ukraina również wyróżnia się pokazując zapaść cenową w segmencie ogórka szklarniowego, który w ciągu zaledwie kilku dni potaniał o trzy razy, do 0,60 USD/kg! Powodem tak gwałtownego spadku cen był równie gwałtowny wzrost podaży. Do końca tygodnia sprawozdawczego ukraińscy importerzy zakończyli zakupy importowanego ogórka, ponieważ nie mogli konkurować z tanimi warzywami ukraińskimi.

Obecnie w regionie tylko w Tadżykistanie oferowane są ogórki tańsze niż na Ukrainie. Najdroższe ogórki sprzedawane są na rynku gruzińskim (1,10 USD/kg), który to rynek zastąpił na pozycji lidera właśnie Ukrainę.

Utraciwszy prymat najwyższych cen w segmencie ogórków, Ukraina stała się liderem na rynku pomidorów, przy czym najwyższa cena sprzedaży w regionie wynosiła 1,69 USD/kg. A najbardziej przystępny cenowo okrągły czerwony pomidor szklarniowy w regionie pod koniec okresu sprawozdawczego był oferowany w Polsce po 0,91 USD/kg.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-04-23 09:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 16. tydz. br.
Pomidory stały się tańsze tylko na Ukrainie i w Polsce, a ceny ogórków spadły w Gruzji i Tadżykistanie, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-15 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Piętnasty tydzień roku przyniósł, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wyraźny trend spadkowy cen ogórków szklarniowych. Na rynku pomidorów nie było tak jednoznacznego kierunki zmian cenowych, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-04-10 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 14. tydz. br.
Gwałtowny wzrost cen pomidorów na Ukrainie i spadek cen ogórków w Gruzji, na Ukrainie i w Tadżykistanie – o rynku czerwonych pomidorów i ogórków szklarniowych pisze, jak co tydzień, portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.