Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3726 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 34. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków projektu EastFruit trzydziesty czwarty tydzień tego roku okazał się niejednoznaczny dla rynku warzyw szklarniowych w monitorowanych krajach regionu. Już wcześniej lokalni producenci zaczęli sprzedawać ogórki szklarniowe i pomidory z nowego zbioru. Jednocześnie jednak nie doszło do stabilnego8 wzrostu podaży produktów na rynku, zwłaszcza w segmencie okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych.

W niektórych przypadkach długie weekendy były w stanie zapewnić dodatkowe wsparcie dla cen, zauważają eksperci z projektu EastFruit, analizując ostatnie podwyżki cen warzyw szklarniowych na Ukrainie.

Ukraina stała się liderem trzydziestego czwartego tygodnia pod względem znacznego wzrostu cen warzyw szklarniowych w związku ze zbliżającym się świętem narodowym. Tak więc w ten weekend okrągły czerwony pomidor szklarniowy zdrożał tam do 0,60 USD/kg i niemalże znalazłby się w czołówce pod względem najwyższych cen za te produkty w regionie.

Jeśli mowa o głównej przyczynie powszechnego wzrostu cen pomidorów, wówczas główny nacisk należy położyć na handel produktami z otwartego gruntu. Zakłady przetwórcze z reguły realizują w sierpniu główne zakupy pomidorów gruntowych, a ze względu na słabe zbiory w tym sezonie i stopniowe zmniejszanie powierzchni pod uprawę tych pomidorów ich podaż nie może w pełni pokryć popytu na rynku.

Na Ukrainie i w innych krajach ceny pomidorów gruntowych ponownie wzrosły, co stanowiło istotne wsparcie dla cen w segmencie pomidorów szklarniowych.

Oprócz Ukrainy w okresie sprawozdawczym ceny pomidorów wzrosły na Białorusi, w Mołdawii i Polsce, a produkty te stały się tańsze tylko we wschodniej części analizowanego regionu, a mianowicie w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Gruzji.

w1

Na rynku ukraińskim, wraz z pomidorami, do końca ubiegłego tygodnia drożał także znacząco długi gładki ogórek szklarniowy. I pomimo stopniowego wzrostu podaży, z powodu rozpoczęcia drugiego zbioru ogórków, ceny w tym segmencie nadal rosły, ponieważ popyt aktywnie wzrastał wraz z nadejściem długiego weekendu.

Podobnie jak w przypadku pomidorów, średnia cena ogórków na Ukrainie, w omawianym tygodniu, zbliżyła się już do najwyższych stawek w regionie, czyli tych na rynku rosyjskim, gdzie, jak tydzień wcześniej, średnia cena wynosiła 0,61 USD/kg.

Pod koniec okresu sprawozdawczego zmieniła się również sytuacja z cenami ogórków szklarniowych na Białorusi, gdzie od dłuższego czasu oferowane są najtańsze ogórki w regionie. W weekend ceny ogórków na Białorusi wzrosły do 0,24 USD/kg, podczas gdy siedem dni temu średnia nie przekraczaya 0,10 USD/kg.

W większości krajów regionu ogórek w okresie sprawozdawczym taniał. A jeśli w Gruzji, a zwłaszcza w Tadżykistanie, główną przyczyną ujemnej dynamiki cen był wzrost podaży, to na rynku polskim do gwałtownego spadku cen doprowadziło dynamiczne kurczenie się popytu, ze względu na znaczny poprzedni wzrost cen tych warzyw.

w2

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.