Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 15 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3388 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Ceny pomidorów najbardziej spadły w Gruzji i na Ukrainie, i to właśnie w tych krajach drożał ogórek szklarniowy, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.

W minionym tygodniu eksperci projektu EastFruit nie odnotowali znaczących zmian na rynku okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych. Jeśli mówimy o zmianie średnich cen tych produktów w ciągu tygodnia, to w większości przypadków zostały one skorygowane w dół. Trend ten charakteryzował Polskę, Ukrainę, Rosję, Gruzję i Mołdawię, a jednocześnie w Tadżykistanie nastąpiła niewielka zwyżka. O ile w Polsce, Federacji Rosyjskiej i Mołdawii spadek cen pomidorów był nieznaczny, to w Gruzji i na Ukrainie ceny spadły gwałtownie.

Pod koniec omawianego tygodnia pomidory szklarniowe na Ukrainie były oferowane po 1,3 USD/kg średnio, w Gruzji zaś ich przeciętna cena spadła do 1,68 USD/kg. Jeśli mówimy o spadku cen w stosunku do poprzedniego tygodnia, to w tych krajach było to odpowiednio 17 i 11 procent.

Taka sytuacja, jak twierdzą operatorzy rynku była wynikiem spadku aktywności handlu i popytu. Według ekspertów zapotrzebowanie na te warzywa może jednak zacząć rosnąć gdy ceny staną się bardziej przystępne dla kupujących.

W trakcie minionego tygodnia sytuacja na rynku gładkiego ogórka szklarniowego była w analizowanych krajach niejednoznaczny. W szczególności specjaliści z EastFruit odnotowali spadek cen w krajach, w których nastąpił wzrost podaży ogórków z lokalnych szklarni. Tak stało się w Polsce, Rosji i Tadżykistanie, a ceny ogórków w tych krajach spadły o 6 – 8 procent w ciągu tygodnia. Na Ukrainie i w Gruzji ceny ogórków szklarniowych nieznacznie wzrosły, ale taki kierunek zmian był typowy tylko dla produktów importowanych, których ceny sprzedający starali się kształtować na jak najbliższym poziomie do cen lokalnych ogórków.

Popyt na ogórki szklarniowe pozostawał praktycznie niezmieniony przez cały tydzień, w większości przypadków sprzedawcy nie mogli go nazwać aktywnym.

Bardzo ważnym czynnikiem na rynku warzyw szklarniowych w najbliższej przyszłości będzie zwiększenie podaży ogórków z lokalnych upraw szklarniowych. Eksperci EastFruit zauważają również, że w większości monitorowanych krajów w marcu rozpoczyna się sezon rodzimych pomidorów szklarniowych, co z kolei z pewnością wpłynie na korekty cen sprzedaży tych warzyw. Znaczny wzrost podaży zarówno ogórków, jak i pomidorów na rynkach analizowanych krajów doprowadzi do spadku cen. To z kolei przełoży się na zdecydowany wzrost popytu ze strony kupujących.

Podobne
Ogórki szklarniowe
2019-03-04 14:39
Duże zmiany cen ogórków
Nowy tydzień i całkiem nowe realia cenowe. Hurtowy rynek ogórków szklarniowych mocno się zmienił na początku marca.
czytaj więcej
Ogórki szklarniowe
2019-02-28 14:54
Zmienne ceny ogórków szklarniowych
Początek sezonu dla ogórków szklarniowych z krajowych upraw upłynął pod znakiem dużych fluktuacji cenowych.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-02-25 13:57
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 8 tydz. br.
Wzrost cen pomidorów i ogórków szklarniowych tylko w Polsce, pisze portal east-fruit.com. W innych krajach monitorowanego regionu stabilnie lub spadkowo.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-02-20 09:00
Przegląd regionalnego rynku pomidorów i ogórków
W siódmym tygodniu bieżącego roku ceny pomidorów spadały w Polsce i na Ukrainie, ogórki drożały tylko na Ukrainie, pisze w swoim cotygodniowym raporcie portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory
2019-02-14 14:43
Na rynek wracają krajowe pomidory
Pomidory z importu tanieją, a na rynek wracają, po sezonowej przerwie, pomidory czerwone z krajowych szklarni.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.