Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2283 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków szklarniowych – 13. tydz. br.

Ogórki i pomidory
  |   Źródło:
Pomidory i ogórki szklarniowe stały się najdroższe w Gruzji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com na temat rynku tych warzyw w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Miniony tydzień był dość bogaty pod względem wydarzeń, które prowadziły do zmiany sytuacji na rynku warzyw szklarniowych. Jednocześnie analitycy EastFruit wskazują wielokierunkowe trendy cenowe zarówno w segmencie ogórków, jak i w segmencie pomidorów szklarniowych.

Na rynku okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego w poprzednim tygodniu tylko w Mołdawii nie odnotowano żadnych zmian. Natomiast w Tadżykistanie, Rosji i Gruzji nastąpił znaczny wzrost cen, w szczególności w segmencie lokalnych pomidorów. Producenci w Rosji zgłaszali rosnący popyt na lokalne pomidory, podczas gdy ich podaż w omawianym okresie wciąż była niewielka. W rezultacie sprzedawcy łatwo podnieśli ceny sprzedaży swoich produktów, niezależnie od obecności importowanych pomidorów na rynku. Nawiasem mówiąc, wraz z początkiem nowego sezonu lokalnych pomidorów, ilość dostaw pomidorów z innych krajów do Rosji znacznie się zmniejszyła, a popyt na te produkty stopniowo się zmniejsza.

Analitycy projektu zidentyfikowali także dwa kraje z analizowanego regionu, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia ceny pomidorów szklarniowych stopniowo spadały. W Polsce do końca tygodnia ceny pomidorów spadły do ​​1,70 USD/kg, a na Ukrainie średnie spadły średnio do 1,47 USD/kg. Na tych rynkach większość dostaw nadal stanowiły produkty importowane, których jakość oceniano jako niską, a popyt odpowiednio spadał.

Na rynku długiego gładkiego ogórka szklarniowego ustalone wcześniej ceny nie zmieniły się tylko w Tadżykistanie. W tym samym czasie hurtowe ceny ogórków w Gruzji wzrosły i dość znacząco. Do końca okresu sprawozdawczego średnie ceny w Gruzji osiągnęły poziom 2,6 USD/kg, a ze względu na fakt, że podaż nie była wystarczająca, aby zaspokoić istniejący popyt, sprzedawcy z reguły nie mieli problemów ze sprzedażą istniejących partii ogórków.

W tym samym czasie w Polsce, na Ukrainie i w Rosji aktywnie kontynuowano nowy sezon ogórków szklarniowych, a na rynek wchodziło coraz więcej dużych partii tych warzyw z lokalnych szklarni. Aby utrzymać ten sam poziom sprzedaży, sprzedawcy coraz częściej uciekają się do korekty cen sprzedaży, podczas gdy popyt utrzymuje się na tym samym poziomie.

Jeśli podsumujemy wyniki tygodnia, najdroższy okrągły czerwony pomidor szklarniowy był oferowany na rynku rosyjskim, a średnia cena tych produktów wynosiła 2,31 USD/kg i cena ta była typowa tylko dla lokalnego pomidora. W tym samym czasie Mołdawia miała najniższe ceny w regionie. Na koniec okresu sprawozdawczego średnia nie przekroczyła 1,39 USD/kg dla produktów importowanych.

Analitycy poinformowali również, że lokalny sezon pomidorów szklarniowych rozpoczął się na Ukrainie, a pierwsze niewielkie partie były oferowane w przedziale cen od 2,10 do 2,20 USD/kg. Popyt na produkty lokalne odnotowano jako wysoki, co pozwoliło producentom na rozpoczęcie tego sezonu z cenami o co najmniej 10 procent wyższymi niż w ubiegłym roku.

Podobne
Pomidory
2019-04-01 13:57
Rosja – wzrośnie limit dla tureckich pomidorów
O półtora raza wzrośnie kwota limitu dla importu pomidorów z Turcji do Federacji Rosyjskiej, informuje portal east-fruit.com powołując się na agencję RIA Nowosti.
czytaj więcej
Ogórki
2019-04-01 10:15
Duża przecena ogórków szklarniowych
Koniec marca przyniósł duże zmiany w cenowych realiach hurtowego rynku ogórków szklarniowych w Polsce.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-27 07:59
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 12 tydz. br.
Podczas gdy w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej ceny ogórków szklarniowych spadały, to ceny pomidorów ruszyły w górę. Było to spowodowane trudnościami zaopatrzeniowymi, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-20 12:58
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Ceny pomidorów wzrosły w Tadżykistanie i Mołdawii; ceny ogórków spadły we wszystkich monitorowanych krajach, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-11 13:32
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 10. tydz. br.
Miniony tydzień nie przyniósł wzrostu cen pomidorów na rynkach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a ceny ogórków wzrosły tylko w Tadżykistanie i Rosji, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-03-05 10:44
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 9 tydz. br.
Ceny pomidorów najbardziej spadły w Gruzji i na Ukrainie, i to właśnie w tych krajach drożał ogórek szklarniowy, w swoim cotygodniowym raporcie pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.