Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 27. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

W ciągu całego tygodnia obserwowano regularne wahania cen na rynku warzyw szklarniowych w monitorowanych krajach regionu, zarówno w segmencie okrągłego czerwonego szklarniowego pomidora, jak i w segmencie długiego gładkiego ogórka szklarniowego.

Analitycy EastFruit zauważają, że w niektórych z tych krajów utrzymały się wcześniej ustalone trendy cenowe, podczas gdy w innych sytuacja zmieniła się diametralnie.

Stabilne hurtowe ceny ogórków i pomidorów utrzymały się tylko w tych krajach, w których nie wystąpiły zakłócenia w dostawie nowych partii produktów na rynek, podczas gdy popyt nabywców pozostał na tym samym poziomie.

W tygodniu sprawozdawczym eksperci odnotowali wielokierunkowe trendy cenowe na rynku czerwonych okrągłych pomidorów szklarniowych. Na Ukrainie, w Tadżykistanie i Mołdawii ceny tych produktów spadały, a w Uzbekistanie i Polsce nastąpił niewielki wzrost cen, co było spowodowane przerwami w dostawach nowych partii pomidorów na rynek.

W wyniku kolejnej obniżki cen Ukraina pod koniec poprzedniego tygodnia straciła przewagę w cenach pomidorów w regionie, tracąc do Białorusi, gdzie średnia cena pozostała na poziomie 0,98 USD/kg.

W Mołdawii w wyniku znacznego wzrostu podaży,  ceny pomidorów szklarniowych spadły do 0,78 USD/kg. Ale największy spadek wcześniej ustalonych cen w tym segmencie, zdaniem ekspertów projektu, odnotowano w Tadżykistanie, gdzie średnia cena zmalała w krótkim czasie do poziomu 0,19 USD/kg, i stała się najniższa w regionie.

W okresie sprawozdawczym trend na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego w Polsce zmienił się diametralnie. Poprzedni wzrost cen we wcześniejszym tygodniu został zastąpiony trendem spadkowym, spowodowanym przywróceniem stabilnej podaży produktów na rynku.

W rezultacie do końca omawianego tygodnia najdroższe ogórki szklarniowe były oferowane na rynku Federacji Rosyjskiej, przy średniej cenie 0,79 USD/kg. W wyniku zakłóceń w dostawach wzrost cen na rynku ogórków do końca okresu sprawozdawczego odnotowano również na rynkach Ukrainy i Gruzji.

Jednocześnie, z powodu nadpodaży, ceny ogórków szklarniowych załamały się na Białorusi i spadły od razu do poziomu 0,10 USD/kg, co było najniższą wartością we wszystkich analizowanych krajach w regionie.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Jak kształtuje się sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-06-24 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
W dwudziestym piątym tygodniu roku, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej, odnotowano znaczące wahania cen warzyw szklarniowych.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-06-17 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków – 24. tydz. br.
Pomidory i ogórki, w dwudziestym czwartym tygodniu roku, taniały w większości monitorowanych krajów regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.