Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 29. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Analitycy portalu EastFruit odnotowali już obecny sezon na rynku warzyw szklarniowych jako jeden z najbardziej niestabilnych w ciągu ostatnich kilku lat. Ten punkt widzenia podziela większość uczestników rynku.

Jednym z najciekawszych faktów sezonu jest zmniejszenie presji na rynek pomidorów i ogórków uprawianych na otwartym polu, choć od długiego już czasu produkty te dominują na świeżym rynku. W omawianym okresie presja warzyw z otwartego grutu zmalałą, bo mniejsza była ich bieżąca podaż.

Zgodnie z wynikami z omawianego tygodnia ceny w segmentach okrągłego czerwonego pomidora szklarniowego i długiego gładkiego ogórka szklarniowego w monitorowanych krajach regionu najczęściej pozostawały na tym samym poziomie lub zostały skorygowane w górę.

Maksymalnie pomidory szklarniowe w minionym tygodniu zdrożały w Polsce, gdzie oferta tych warzyw była wyraźnie niewystarczająca. Średnia cena sprzedażowa pomidorów wzrosła do ​​1,14 USD/kg, a jednocześnie nie odnotowano spadku aktywności konsumentów. W okresie sprawozdawczym ceny hurtowe pomidorów wzrosły również w Uzbekistanie i Mołdawii, podczas gdy w pozostałej części regionu sprzedawcy nie uciekali się do korekt wcześniej ustalonych cen.

W pierwszej trójce krajów z najwyższymi cenami pomidora, obok Polski, znalazły się Ukraina i Rosja, gdzie, wraz z lokalnymi produktami, oferowane są nowe partie importowanych pomidorów.

Niewielki spadek cen w segmencie pomidorów odnotowano tylko na Białorusi, gdzie sprzedawcy próbowali jak najszybciej sprzedać zapasy produktów średniej i niskiej jakości.

W segmencie długiego gładkiego ogórka szklarniowego Polska nadal utrzymuje pozycję lidera najwyższych cen w regionie. W omawianym okresie ogórki na polskim rynku nadal drożały. Równolegle z Polską, wzrost cen ogórka odnotowano również w Federacji Rosyjskiej, Uzbekistanie, Tadżykistanie i, nieco mniejszy, w Gruzji.

Operatorzy rynku wyjaśnili obecny, prawie powszechny, wzrost cen ogórków, kończącym się bieżącym zbiorem w szklarniach. Dodatkowym wsparciem dla cen ogórków szklarniowych były ograniczone dostawy na rynki produktów z otwartego gruntu, co nie jest typowe dla okresu letniego.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-07-08 15:01
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 27. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Jak kształtuje się sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-06-24 10:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
W dwudziestym piątym tygodniu roku, w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej, odnotowano znaczące wahania cen warzyw szklarniowych.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.