Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 15 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2930 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 30. tydz. br.

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Kolejny tydzień bieżącego roku na rynku warzyw szklarniowych w monitorowanych przez krajach EastFruit w monitorowanych krajach, charakteryzował się niestabilną sytuacją cenową. Jednocześnie i na rynku pomidorów, i ogórków szklarniowych widać było wielokierunkowe trendy cenowe. Na czerwonym okrągłym rynku pomidorów szklarniowych, w większości krajów regionu, utrzymywał się wcześniej obserwowany trend wzrostowy. Tendencje na rynku długiego, gładkiego ogórka szklarniowego uległy zmianie, a w większości krajów ceny tych warzyw zaczęły spadać.

Wcześniej pomidory szklarniowe najbardziej drożały w Polsce, gdzie ceny były najwyższe w regionie. Jednak w omawianym okresie to Ukraina stała się liderem pod względem tempa wzrostu cen i najdroższych pomidorów. Według operatorów rynku, już prawie 2 tygodnie w krajowych szklarniach, ze względu na czynniki sezonowe, występuje niedobór pomidorów, a wielkość importu nie może w pełni zaspokoić popytu konsumentów. W rezultacie, pod koniec tygodnia, ceny pomidorów szklarniowych na Ukrainie wzrosły do ​​poziomu 1,57 USD/kg, podczas gdy w tygodniu wcześniejszym pomidory oferowano tam po średnio 1,04 USD/kg.

Jednocześnie podaż pomidorów gruntowych na rynku ukraińskim nadal była niska, a jakość tego produktu była w większości przypadków poniżej średniej. Ta okoliczność tylko wspierała wzrost cen pomidorów szklarniowych. Poza Ukrainą do końca okresu sprawozdawczego niewystarczająca podaż produktów na rynku doprowadziła do wzrostu cen pomidorów szklarniowych w Gruzji, Mołdawii, na Białorusi iw Polsce.

W przeciwieństwie do pomidorów, w minionym tygodniu na rynku gładkich, długich ogórków szklarniowych pojawiły się przeciwne trendy cenowe, ponieważ w większości krajów w regionie stopniowo wzrastała podaż warzyw z lokalnych szklarni. Maksymalne obniżenie cen ogórków szklarniowych, do 0,71 USD/kg, eksperci projektu odnotowali na rynku Federacji Rosyjskiej, równolegle, produkty te stały się tańsze również na Ukrainie i Uzbekistanie, odpowiednio do 0,43 USD/kg i 0,35 USD/kg. Według podmiotów rynkowych, w przeciwieństwie do pomidorów szklarniowych, negatywna dynamika cen w tym segmencie była wspierana przez wzrost podaży ogórka gruntowego oferowanego  po bardziej przystępnych cenach.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-07-22 08:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 29. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-07-08 15:01
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 27. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-07-01 11:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków
Jak kształtuje się sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.