Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1771 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 30. tydz. br.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Ziemniaki

Analitycy portalu EastFruit nie zauważyli zasadniczej zmiany w sytuacji cenowej na rynku ziemniaków w monitorowanych krajach regionu w minionym tygodniu. Jednocześnie można śmiało powiedzieć, że tendencje cenowe w tym segmencie były wielokierunkowe. Najbardziej zauważalnie - od 0,34 USD/kg do 0,28 USD/kg – średnia cena ziemniaków spadła w Mołdawii. Spadek cen tych warzyw odnotowano również w Rosji, Tadżykistanie i Polsce.

Jednocześnie na Białorusi i w Uzbekistanie ceny ziemniaków nieznacznie wzrosły ze względu na stale wysoki popyt ze strony kupujących, podczas gdy nowe partie produktów wchodziły na rynek z przerwami.

I tylko w Gruzji oraz na Ukrainie nie było zmian cen w segmencie ziemniaków w całym okresie sprawozdawczym ze względu na brak jakichkolwiek przesłanek do tego.

Do końca trzydziestego tygodnia najdroższe ziemniaki były oferowane na polskim rynku, średnio 0,41 USD/kg, a najbardziej przystępne, po kolejnej obniżce cen, w Tadżykistanie, średnio 0,21 USD/kg.

Marchew

Jeśli chodzi o segment marchwi, analitycy EastFruit zauważyli wyraźniejsze zmiany w sytuacji cenowej, podczas gdy, podobnie jak na rynku ziemniaków, trendy cenowe były również wielokierunkowe.

Najbardziej zauważalną zmianą był gwałtowny wzrost cen marchwi w Tadżykistanie, z 0,26 USD/kg do 0,42 USD/kg, dzięki czemu tadżycka marchew stała się najdroższa w regionie, co jest bardzo nietypowe dla tego kraju. Operatorzy rynku zgłaszają niedobór lokalnej marchwi, a główną częścią oferty są teraz produkty importowane z Uzbekistanu. Nawiasem mówiąc, w Uzbekistanie i na Białorusi w omawianym tygodniu ceny marchwi również wzrosły, odpowiednio do 0,29 USD/kg i 0,25 USD/kg.

Na rynku mołdawskim w wyniku gwałtownego wzrostu podaży marchwi z lokalnych gospodarstw do końca okresu sprawozdawczego ceny spadły z 0,42 USD/kg do 0,28 USD/kg. Oprócz Mołdawii w poprzednim tygodniu spadek cen marchwi odnotowano również na rynku Federacji Rosyjskiej, do 0,32 USD/kg.

Podobne
Ziemniaki i marchew
2019-07-16 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 28. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-07-09 10:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi - 27. tydz. br.
Jak rozwija się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-06-25 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi
Jak w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku kształtowała się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w wybranych krajach Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.