Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 10 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2310 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków. Jakie dane zostały w nim zawarte?

Przypomnijmy, że pierwszy „wstępny szacunek” został opublikowany w lipcu i był oparty na danych czerwcowych. W przypadku ziemniaków był on bardzo ogólnikowy i ograniczał się do jednej informacji liczbowej, że areał upraw ziemniaka w 2019 roku oszacowano na nieco ponad 0,3 mln ha.

Nie ma w tym nic dziwnego, jako że czerwiec to bardzo wczesny etap sezonu i trudno coś wtedy orzekać o plonach i zbiorach. Podobnie jak w roku 2018, polscy producenci ziemniaków (zresztą nie tylko ziemniaków) zmagali się z bardzo niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi, co wpłynęło niewątpliwie na wielkość plonów i zbiorów.

Bardzo wysokie temperatury powietrza w czerwcu oraz znaczny deficyt opadów przypadły na okres największego zapotrzebowania roślin ziemniaka na wodę i znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy. Występujące w lipcu i sierpniu opady deszczu poprawiły nieco stan niektórych plantacji ziemniaków, jednak nie miały znaczącego wpływu na wzrost plonowania tych roślin.

Eksperci GUS podtrzymali oszacowanie areału uprawy ziemniaków na około 0,3 mln ha. Ocenili, że plony ziemniaków w roku 2019 wyniosą średnio 215 dt/ha, czyli będą o 14 procent niższe od tych z roku 2018. Zbiory ziemniaków oszacowano przedwynikowo (przypomnijmy, że będzie jeszcze szacunek wynikowy w grudniu) na 6,7 mln ton, czyli o 11 procent mniej rok do roku.

Podobne
Ziemniaki
2019-07-31 12:00
Ziemniaki – wstępne szacunki GUS
Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu na temat wstępnych szacunku zbiorów w 2019 roku zamieścił tylko ogólna uwagi o stanie upraw ziemniaków. Czego się dowiadujemy?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-06-27 14:43
EU – szacunki plonów ziemniaków
Średni plon ziemniaków w Europie szacuje się na 34.900 kg/hektar.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-12-21 15:04
Wynikowy szacunek zbiorów ziemniaków
GUS opublikował dzisiaj swój trzeci, ostatni szacunek zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-09-28 15:00
Przedwynikowy szacunek zbioru ziemniaków
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków. Jakie dane zostały w nim zawarte?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.