Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 14 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2292 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 16. tydz.

Ziemniaki i marchew
  |   Źródło:
Ziemniaki i marchew drożały w Polsce i Rosji, w cotygodniowym raporcie informuje portal east-fruit.com.

Według EastFruit, w minionym tygodniu, zeszłoroczne ziemniaki i marchew drożały w Rosji i Polsce. Wzrost cen odnotowano również w Mołdawii (w segmencie zbiorów ziemniaków z 2018) i na Ukrainie (w segmencie zeszłorocznej marchwi). Jednocześnie zeszłoroczna marchew potaniała w Gruzji.

Jeśli chodzi o segment wczesnej produkcji, rolnicy z Tadżykistanu rozpoczęli dostawy młodych ziemniaków. Tymczasem w Rosji cena wczesnych ziemniaków importowanych nieznacznie spadła, a przedstawiciele hurtowni ogłosili znaczny wzrost importu wczesnej marchwi z Izraela.

Zeszłoroczny ziemniak
W omawianym tygodniu nie odnotowano spadku cen zeszłorocznych ziemniaków w żadnym z monitorowanych krajów. Ponadto w trzech z nich odnotowano dodatnią dynamikę cen. W Rosji nadal miał miejsce gwałtowny spadek zapasów ziemniaków wysokiej jakości, w wyniku czego średnia cena wzrosła do 20 centów za kg. Podobne tendencje odnotowano w Mołdawii i Polsce, gdzie ceny przez tydzień wzrosły odpowiednio o 18 i 7 procent. Ponadto warto zauważyć, że dodatnia dynamika cen na tych trzech rynkach była obecna od końca marca/początku kwietnia tego roku.

Tymczasem na Ukrainie, po wzroście tydzień wcześniej, sytuacja się ustabilizowała, a sprzedawcy rzadko uciekali się do korekt cenowych. Gruzja nadal była liderem jeśli chodzi o wysokość cen za zeszłoroczne ziemniaki, a Tadżykistan był w tej kategorii outsiderem.

Wczesne ziemniaki
W omawianym tygodniu gruzińskim sprzedawcom udało się także ustabilizować ceny wczesnych ziemniaków. W rezultacie ich średnia cena w Gruzji pozostała na poziomie 93 centów za kg po spadku tydzień wcześniej. Średnia cena wczesnych ziemniaków importowanych nie zmieniła się w Polsce (70 centów za kg).

W związku z wyższą podażą ziemniaków z Egiptu i Pakistanu (zbiór 2018), hurtownie z Rosji zostały zmuszone do obniżenia cen średnio o 8 procent do 69 centów za kg. W Tadżykistanie rozpoczął się sezon dostarczania ziemniaków krajowych z nowych zbiorów, a pod koniec tygodnia ceny pierwszych dużych partii ustalono na 53 centy za kg średnio.

Zeszłoroczna marchew
Sytuacja w segmencie zeszłorocznej marchwi była podobna do tej na rynku ziemniaków. Z powodu wyczerpania zapasów od lokalnych producentów, marchew nadal drożała w Rosji, na Ukrainie i w Polsce. Należy zauważyć, że ceny marchwi ze zbiorów 2018 rosną aktywnie w tych trzech krajach od końca marca tego roku. W rezultacie w tym okresie ceny wzrosły w Polsce o 7 procent, cena w Rosji wzrosła półtora raza, a na Ukrainie wzrosła o 70 procent.

Ceny w Tadżykistanie i Mołdawii pozostały, w omawianym okresie, praktycznie bez zmian, podczas gdy w Gruzji, która nadal oferuje najdroższą marchew ubiegłoroczną, ceny spadły średnio o 17 procent do 56 centów za kg.

Wczesna marchew
W tym tygodniu hurtownie w Rosji znacznie zwiększyły podaż wczesnej marchwi sprowadzanej z Izraela. Jednocześnie ceny pierwszych dużych ilości tego produktu osiągnęły poziom 89 centów za kg.

Z kolei producenci warzyw w Tadżykistanie zgłosili również wzrost podaży młodej marchwi. Na razie partie pozostały ilościowo ograniczone, a ceny wynosiły średnio 42 centy za kg.

Podobne
Ziemniaki
2019-04-17 19:04
Dynamiczna sytuacja na rynku ziemniaków
Ceny „starych” ziemniaków szaleją. Sytuacja w handlu tymi warzywami zmienia się ostatnio bardzo szybko. Dramaturgii nie brakuje także, jeśli chodzi o ziemniaki młode.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-17 08:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi
Ceny ziemniaków i marchwi w piętnastym tygodniu bieżącego roku wzrosły w większości krajów monitorowanego regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Marchew
2019-04-15 11:00
Marchew – może teraz
Pierwsza połowa kwietnia nie przyniosła przełomu w sytuacji cenowej na polskim hurtowym rynku marchwi. Może teraz trend się ożywi?
czytaj więcej
Ziemniaki młode
2019-04-13 08:19
Przymrozki zagroziły wczesnym ziemniakom?
Do początku sezonu handlowego młodych krajowych ziemniaków zostało jeszcze trochę czasu, ale nie znaczy to, że w sezonie wegetacyjnym jest cicho i spokojnie.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-09 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 14 tydz. br.
Kwiecień, na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, rozpoczął się wzrostem cen ziemniaków, wynika z raportu east-fruit.com.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-04-02 08:55
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 13. tydz. br.
Stabilna sytuacja na rynku ziemniaków i nieznaczne wahania cen w segmencie marchwi, tak w skrócie wyglądał rynek marchwi w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej według cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.