Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 15 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2262 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wynikowy szacunek zbiorów ziemniaków

Ziemniaki
  |   Źródło:
GUS opublikował dzisiaj swój trzeci, ostatni szacunek zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym ziemniaków.

Przypomnijmy, że szacunek przedwynikowy GUS publikuje pod koniec września i jest on oparty na danych zebranych do sierpnia. W tym roku w szacunku przedwynikowym eksperci GUS prognozowali areał uprawy ziemniaków na poziomie 0,3 mln hektarów, plony na poziomie 215 dt/ha, a zbiory na 6,7 mln ton.

Obecnie opublikowany szacunek wynikowy opiera się na pełniejszych danych, a przede wszystkim uwzględnia to, co działo się w okresie zbiorów głównych. Eksperci GUS podkreślają w opublikowanym dokumencie niekorzystne warunki agrometeorologiczne panujące w okresie wczesnej wegetacji oraz zawiązywania się bulw i początkowej fazy wzrostu masy ziemniaków. Chodzi o wysokie temperatury panujące w czerwcu oraz o późniejszy deficyt opadów. Konsekwencją są nie tylko niższe zbiory, ale też niska (niższa od zeszłorocznej) jakość ziemniaków i duży udział bulw drobnych i zdeformowanych.

Na podstawie przeprowadzonych oszacowań eksperci GUS podali, że tegoroczna powierzchnia upraw ziemniaków wynosi 300 tys. ha (+ ok. 3 proc. rok do roku). Plony ziemniaków oszacowano na 2014 dt/ha, czyli o około 37 dt/ha mniej (-15 proc.) rok do roku. W konsekwencji zbiory ziemniaków w 2019 roku miałyby wynieść 6,5 mln ton (-13 proc. rok do roku). Jak widać obecne szacunki są nieco niższe od tych przedwynikowych z września.

Podobne
2019-12-24 08:59
IERiGŻ: Jemy coraz mniej ziemniaków
Spożycia ziemniaków w Polsce zmalało o 3,2 proc., do 92 kg w przeliczeniu na mieszkańca - podał w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) o sezonie 2018/19.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-12-23 12:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 51. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-19 17:48
Import ziemniaków po III kw. 2019 r.
Znaczący wzrost importu ziemniaków rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS za trzeci kwartał 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-18 20:41
Eksport ziemniaków po III. kw. 2019 r.
Wyższy eksport ziemniaków z Polski rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS po trzecim kwartale 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-12-18 11:00
Holandia – ziemniaki dobrze się sprzedają
Popyt na ziemniaki w Holandii jest dobry, podobnie jak jakość tych warzyw i to mimo ech falach upałów w lecie i tego, że wciąż sporo bulw pozostaje w ziemi.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.