Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1586 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 7. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według EastFruit ceny cebuli spadły w tym tygodniu w Polsce, ale pozostały względnie stabilne w innych krajach, które są częścią regularnego monitorowania projektu.

Stabilny import i brak możliwości eksportu obniżyły ceny cebuli krajowej w Polsce w ciągu zaledwie tygodnia o 9-21 procent. Na koniec okresu sprawozdawczego lokalnym producentom udało się sprzedać swoje produkty po cenie 0,20-0,26 USD/kg. Ceny zostały też nieznacznie obniżone przez sprzedawców cebuli importowanej z Holandii, która potaniała na rynku polskim do 0,26-0,31 USD/kg. Warto również zauważyć, że od początku jesieni 2019 roku cebula w Polsce zdążyła już średnio stracić około 30 procent ceny i nie ma specjalnych perspektyw na aprecjację ze względu na dobre zbiory tych produktów w innych krajach europejskich.

Tymczasem Gruzja utrzymuje wiodącą pozycję w cenach cebuli od połowy grudnia ubiegłego roku. Jak tydzień wcześniej produkty te były oferowane na rynku gruzińskim w cenach nie niższych niż 0,35 USD/kg, a ich maksymalny poziom nieco wzrósł do 0,45 USD/kg. Natomiast na Białorusi ceny nieznacznie spadły, szczególnie w dolnej granicy przedziału, a pod koniec tygodnia można było tam kupić cebulę w cenach 0,18-0,32 USD/kg.

Najbardziej znaczący był spadek cen z dołu przedziału w Mołdawii, gdzie osiągnęły one 0,23 USD/kg, chociaż najczęściej transakcje sprzedaży cebuli na tym rynku były przeprowadzane w wysokości 0,25 USD/kg, a ceny produktów wysokiej jakości, jak poprzednio, osiągały 0,31 USD/kg. Jednocześnie na Ukrainie, która kilka tygodni temu zaczęła eksportować cebulę do Mołdawii, ceny pozostały stabilne: 0,20-0,25 USD/kg.

Podobnie znaczących zmian nie odnotowano na rynkach Rosji i w Azji Środkowej. W Federacji Rosyjskiej nadal można było kupić cebulę w cenach 0,16-0,25 USD/kg, a ceny w Tadżykistanie i Uzbekistanie wahały się od 0,17-0,20 USD/kg.

Podobne
Cebula
2020-02-17 09:00
Handel zagraniczny cebulą lipiec-listopad 2019 r.
Przedstawiamy analizę danych GUS na temat eksportu i importu cebuli w pierwszych pięciu miesiącach sezonu handlowego 2019/2020.
czytaj więcej
Cebula
2020-02-14 20:39
Holandia – lepsze nastroje na rynku cebuli
Po Nowym Roku eksport cebuli z Holandii wyraźnie przysiadł, co odbiło się na cenach. Ale wygląda na to, że w siódmym tygodniu roku nastroje się poprawiły.
czytaj więcej
Cebula
2020-02-12 11:00
Austria – spadek cen cebuli
Austriacki rynek cebuli podąża drogą zgodną z trendami dominującymi w Europie. Oznacza to niższe ceny.
czytaj więcej
Cebula
2020-02-11 20:20
Jeszcze wzrosła presja na ceny cebuli
Nie ma mowy o stabilizacji na rynku cebuli w najbliższym okresie. presja na ceny polskiej cebuli systematycznie wzrasta.
czytaj więcej
Cebula
2020-02-10 10:00
Regionalny rynek cebuli – 6. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.