Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – ceny ziemniaków jeszcze w dół

Ziemniaki
  |   Źródło:
Ziemniaki w Rosji nie przestają tanieć. Ceny tych warzyw na rosyjskim rynku są już znacznie niższe niż na Ukrainie czy Białorusi.

Analitycy EastFruit zauważają, że w tym tygodniu w Rosji ceny ziemniaków z nowej uprawy nadal spadały. Każdego dnia liczba ofert ziemniaków na rynku znacznie wzrasta. Jednocześnie najbardziej typowa cena, po której producent jest gotowy do sprzedaży ziemniaków, waha się od 5 do 7 rubli/kg, czyli 0,08-0,11 USD/kg (0,31-0,43 zł/kg), a średnia cena sprzedaży ziemniaków przez rolników na wtorek 17 września 2019 roku wynosiła około 6,5 rubla/kg, czyli 0,10 USD/kg (0,40 zł/kg).

Tak więc średnia dla ziemniaków w Rosji zmniejszyła się o 20-25 procent w ciągu zaledwie czterech dni, a według uczestników rynku limit obniżki cen nie został jeszcze wyczerpany. Ceny rosyjskich ziemniaków są obecnie prawie dwa razy niższe niż rok wcześniej.

„W połowie września 2018 roku rosyjscy rolnicy sprzedawali ziemniaki średnio za 10-12 rubli/kg, co odpowiadało 17 centom amerykańskim za kg. Obniżka ceny w 2019 roku o prawie połowę w porównaniu z rokiem poprzednim jest spowodowana wzrostem powierzchni pod uprawami ziemniaka w profesjonalnych gospodarstwach rolnych”- wyjaśnia Andrij Jarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Po ubiegłym sezonie rolnicy postanowili zwiększyć zbiory przy korzystnych cenach. Ponadto brak szczególnych problemów z pogodą podczas sezonu wegetacyjnego oraz wzrost poziomu technologicznego uprawy ziemniaków zapewniły wysoką średnią wydajność, co doprowadziło do presji na ceny w okresie aktywnego zbioru”- mówi ekspert.

Na tle spadku realnych dochodów ludności rosyjskiej przez kilka kolejnych lat konsumpcja niedrogich produktów, takich jak ziemniaki, utrzymywała się na wysokim poziomie, podczas gdy konsumpcja droższych owoców i warzyw spadła.

Warto zauważyć, że Rosja zwiększyła import ziemniaków w sezonie 2018/19 o 10 procent w porównaniu z poprzednim sezonem, sprowadzając 576 tys. ton tych warzyw. Głównym dostawcą ziemniaków do Rosji był Egipt, który stanowił ponad 63 procent całego importu. Rosyjscy importerzy kupili także duże ilości ziemniaków z Azerbejdżanu (chociaż według handlowców było to częściowo ziemniaki uprawiane w Iranie), Chin, Białorusi, Pakistanu i Izraela.

Głównym czynnikiem, który obecnie wspiera ceny ziemniaków w Rosji, jest ich sprzedaż na rynek ukraiński. Producenci otrzymują propozycje sprzedaży ziemniaków z dostawą do Republiki Białorusi w celu dalszego wywozu tego ziemniaka na Ukrainę.

Ceny ziemniaków na Białorusi są obecnie o rząd wielkości wyższe niż w Rosji. Ale ceny ziemniaków na Ukrainie, pomimo wzrostu importu z Białorusi i Rosji, nadal rosną i już kilkakrotnie przekraczają poziom cen ziemniaków w Rosji.

Podobne
Ziemniaki
2019-09-17 14:11
Import ziemniaków po II kw. 2019 r.
Wzrost wolumenu i bardzo duży wzrost wartości w imporcie ziemniaków do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwsze półrocze 2019 roku.
czytaj więcej
Ziemniaki i marchew
2019-09-17 09:00
Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 37. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-13 14:40
Mołdawia – ziemniaki będą droższe?
Prognozy mówią, że ziemniaki w Mołdawii do końca września mogą podrożeć o około 10 procent.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-13 08:05
Belgia – ograniczony handel ziemniakami
Na razie handel ziemniakami na rynku belgijskim nie jest zbyt imponujący, a rynek czeka na zakończenie zbiorów.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-09-11 18:07
Jaka sytuacja na polskim rynku ziemniaków?
Sytuacja cenowa na krajowym rynku ziemniaków zmienia się, ale nadal nie przypomina niczego, co oglądaliśmy w ostatnim dziesięcioleciu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.