Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 3673 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – coraz tańsze pomidory

Pomidory
  |   Źródło:
W Rosji spadają ceny pomidorów szklarniowych i gruntowych.

Według analityków z projektu EastFruit, producenci pomidorów w Rosji po raz kolejny są zmuszeni do obniżenia cen sprzedaży. Według graczy rynkowych na obecną sytuację wpływa kilka czynników jednocześnie. Po pierwsze, dość aktywnie rośnie podaż produktów z letnich szklarni i otwartego gruntu, co przy stopniowo malejącym popycie zmusza podmioty rynkowe do ustępstw cenowych. Ponadto na rynek trafiają niemałe ilości pomidorów importowanych, co również wywiera presję na ceny.

W tym tygodniu pojawiły się doniesienia od producentów z południowych regionów o oparzeniach słonecznych pomidorów na otwartym gruncie z powodu wysokich dziennych temperatur, co negatywnie wpłynęło na jakość tego produktu i zmusiło rolników do obniżenia cen sprzedaży. W warunkach silnej konkurencji tempo sprzedaży pomidorów szklarniowych również uległo spowolnieniu, a przedstawiciele przedsiębiorstw szklarniowych również zdecydowali się zrewidować w dół ceny sprzedaży.

W tej chwili rosyjscy producenci wysyłają pomidory szklarniowe po cenie 40-90 rubli/kg, czyli 0,54-1,22 USD/kg (2,03-4,57 zł/kg), czyli średnio o 20 procent taniej niż tydzień wcześniej. Cena pomidora gruntowego jest obecnie ogłaszana przez producentów w przedziale 12-20 rubli/kg, czyli 0,16-0,27 USD/kg (0,61-1,02 zł/kg), czyli średnio o 47 procent taniej niż na koniec ostatniego tygodnia roboczego.

Jednocześnie, pomimo spadku cen w segmencie pomidorów szklarniowych, jego cena jest dziś średnio o 32 procent wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak cena pomidora gruntowego spadła średnio o 36 procent rok do roku.

Podobne
Pomidory i ogórki
2020-08-03 14:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 31. tydz. roku
Jak wyglądała sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2020-07-31 13:00
Ukraina – pomidory droższe niż rok temu
Ukraińskie szklarnie dostarczają pomidory po 2 razy drożej niż w zeszłym roku.
czytaj więcej
Pomidory
2020-07-27 14:00
Eksport pomidorów w I. kw. 2020 r.
Minimalny wzrost eksportu pomidorów w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwszy kwartał 2020 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.