Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 3541 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Niemcy sprawdzają pozostałości pestycydów w ziemniakach

Ziemniaki
  |   Źródło:
W Niemczech wystartował nowy sezon ziemniaków. Wraz z nim zaczęły się kontrole, również ponadregionalne, dotyczące sprawdzania bulw na pozostałości pestycydów, o czym pisze portal www.fruchtportal.de.

W Niemczech rozpoczęły się zbiory ziemniaków, które to warzywa wciąż są popularnym składnikiem tamtejszej kuczni. W związku z tym znów rozpoczęła się ponadregionalna współpraca północno-niemiecka dotycząca kwestii, w jakim stopniu ziemniaki z upraw regionalnych i krajowych mają pozostałości pestycydów. Współpracują w tym zakresie  laboratoria i instytucje landów: Berlina, Brandenburgii, Bremy, Hamburga, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztyna.

Wyniki dotychczasowych badań są dobre: spośród 98 próbek ziemniaków świeżych, 88 procent nie zawierało pozostałości pestycydów. Tylko w dwunastu procentach próbek wykryto pozostałości pestycydów. Poziomy tych związków były jednak tylko niewiele powyżej progów wykrywalności. Maksymalne dopuszczalne poziomy nie zostały przekroczone, nawet jeśli w czterech próbkach ziemniaków wykryto wiele reszt.

Prawie 80 procent ziemniaków pochodziło z upraw regionalnych, z czego 14 procent (11 próbek) było uprawianych metodami ekologicznymi. Ekologicznie wyprodukowane ziemniaki nie zawierały pozostałości. Pozostałe próbki pochodziły z innych krajów europejskich lub Egiptu.

Wnioski:
W uprawie ziemniaków dozwolone jest stosowanie pestycydów. Pozostałości po pestycydach spadają w ziemniakach od lat. Ziemniaki są wśród produktów, które mają stosunkowo małe obciążenie. Dla porównania, w 2014 roku niemiecki rządowy monitoring żywności objął badaniem ziemniaki pod kątem pozostałości pestycydów. W tym czasie wykryto pozostałości w 20 do 50 procentach badanych próbek, ale nie wykryto żadnych przekroczeń poziomów dozwolonych.

W wynikach badania pozostałości są ślady preparatów grzybobójczych i substancji czynnej środka chwastobójczego oraz produkty jego rozkładu, a także ślady środków owadobójczych. Sprawdzone substancje czynne to środki ochrony roślin zatwierdzone do uprawy warzyw.

Krajowe laboratoria i państwowe instytucje śledcze krajów związkowych Berlina, Brandenburgii, Bremy, Hamburga, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztyna połączyły wiedzę w dziedzinie monitorowania żywności, pasz i zbudowały wydajne sieci współpracy.

Podobne
Ziemniaki
2018-06-28 17:26
Młode ziemniaki – poprawa cen, ale…
Susza mocno zaingerowała w sytuację cenową na polskim rynku ziemniaków. Ale to nie znaczy, że jest już dobrze.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-06-28 09:00
Ukraina – stabilnie na rynku ziemniaków
Sytuacja na ukraińskim rynku ziemniaków pozostaje stabilna, ale co ciekawe cenowe porównanie z rokiem poprzednim wypada zdecydowanie na jego właśnie korzyść.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-06-25 10:00
Niemcy – dobre perspektywy dla młodych ziemniaków
Zbiory wczesnych ziemniaków w Niemczech dopiero się zaczynają. O tym, jak może wyglądać sytuacja rynkowa, gdy podaż rodzimych młodych ziemniaków na tamtejszym rynku będzie już wysoka, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-06-21 15:00
Rosja – niski popyt na „stare” ziemniaki
Przedstawiciele rosyjskiego Związku Producentów Ziemniaków narzekają na niski popyt na ziemniaki, które wciąż jeszcze pozostają w magazynach, o czym pisze portal www.freshplaza.com powołując się na rosyjską stronę fruitnews.ru.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-06-19 17:24
Producenci ziemniaków są wściekli
Katastrofa, tak w jednym słowie można opisać hurtowy handel polskimi młodymi ziemniakami. Producenci ziemniaków są wściekli, a ta wściekłość rośnie z tygodnia na tydzień coraz bardziej.
czytaj więcej
Ziemniaki
2018-06-19 09:00
Mołdawia – będą niższe zbiory ziemniaków
W Mołdawii skorygowano prognozy zbiorów ziemniaków, informuje portal www.fruit-inform.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.