Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

90 proc. mniej wody w uprawie pomidorów

W wielu krajach, w tym w Meksyku, Holandii lub Kanadzie,  podłoża z wełny skalnej są już szeroko stosowane w ogrodnictwie. Jednak w wielu innych, zwłaszcza z mniejszą tradycją w ogrodnictwie, tak, jak w krajach Afryki i Azji, to podłoże nie jest używane jako medium nośne. Jednak również tam rośnie zainteresowanie podłożami z wełny skalnej, a dzieje się tak ze względu na coraz większą wagę przykładaną na całym świecie do optymalizacji warunków uprawy i wzrost efektywności zużycia wody.

Woda i podłoże

Rosnący niedobór wysokiej jakości wody zmusza producentów warzyw na całym świecie do bardziej efektywnego używania wody. Dokładnie kontrolowane dozowanie wody w połączeniu z jej efektywnym wykorzystaniem staje się koniecznym warunkiem wstępnym dla uzyskiwania dobrych wyników w uprawach.

Podłoża z wełny skalnej oferują możliwość dozowania wody i nawozów bardzo oszczędnie. Nawóz może być skutecznie dawkowany do systemu, w którym cyrkuluje woda. W przeciwieństwie do wielu innych typów podłoża, woda w wełnie skalnej jest w pełni i łatwo dostępna dla roślin. Woda nie jest związana z podłożem, co ułatwia kontrolę i zarządzanie nią.

Jednym z największych producentów podłoża z wełny skalnej jest  Saint-Gobain Cultilene. We współpracy z producentami warzyw firma przeprowadza aktualnie testy w krajach, które dotąd bardzo rzadko stosowały podłoża (między innymi w Afryce i Azji). Testy są prowadzone przy wsparciu doradców z Holandii.

Płyty z wełny skalnej są wymierzane poziomo, co oznacza, iż na całej długości, jak również na różnych wysokościach w obrębie płyty, temperatura oraz ilość wilgoci mogą być monitorowane. Doświadczenie i wiedza firmy Cultiline dotyczące strategii nawadniania i jej nowoczesne systemy podłoża przyczyniają się do optymalizacji wykorzystania wody w uprawach warzyw.

Oprócz korzyści dla środowiska, które polegają na oszczędności w zużyciu wody i nawozów (oraz zapobieganiu wyciekania tych drugich), producenci warzyw mogą spodziewać się jeszcze innych korzyści. Na przykład uprawy są znacznie mniej narażone na działanie takich zewnętrznych czynników jak stan gleby i choroby mające w niej źródło. W rezultacie mniejsze będzie zużycie środków ochrony roślin, a ich dawkowanie będzie łatwiejsze.

Materiał

Podłoże jest wykonane z bazaltu, który jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Poprzez ogrzanie bazalt jest topiony, w naturalny sposób tworząc substancję ciekłą. Substancja ta umieszczana jest w dużych wirówkach, gdzie formowane są długie włókna. Włókna te są prasowane do postaci płyt z wełny skalnej.

Zmieniając gęstość i skład włókien, Cultilene wyznaczył specjalne funkcje dla poszczególnych typów  podłoża. Produkty tej firmy obejmują podłoża o różnej pojemności wodnej. Wybierając spośród podłoży o różnej pojemności wodnej można dokładnie dopasować typ podłoża do konkretnie wymaganych warunków uprawy.

Typy podłoży

Podłoża z wełny skalnej są dostępne w postaci bloków i „wtyczek” do uprawy młodych roślin, oraz w postaci płyt do uprawy warzyw i roślin ozdobnych. W uprawach warzyw podłoża z wełny skalnej są szczególnie wykorzystywane do uprawy ogórków, pomidorów, bakłażanów i papryki. Do tych upraw opracowano cztery rodzaje podłoży, każde z innym poziomem pojemności wodnej. Ponadto istnieją specjalne podłoża do uprawy roślin ozdobnych, takich jak róże i gerbery. Obok standardowych produktów firma może dostarczać zindywidualizowane rozwiązania zgodnie z konkretnymi życzeniami klientów.

Recykling

W celu promowania zrównoważonego rozwoju, firma Cultiline szczególne zwraca uwagę na kwestię recyklingu surowców. Nie tylko we własnym cyklu produkcyjnym, ale również przykłada dużą wagę do recyklingu jej wyrobów po ich użyciu. Wstępnie proces recyklingu polega na segregacji materiałów. Następnie materiały te są kierowane do oddzielnych  procesów ich powtórnego wykorzystania.

Podłoża alternatywne

 Dział badań i rozwoju Cultiline aktywnie bada możliwości wykorzystania podłoży alternatywnych, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Jak dotąd materiały te nie oferują jeszcze wymaganego poziomu jakości, na przykład jeśli chodzi o poziom homogeniczności materiału. Jednak badania trwają. Dzięki nastawieniu na innowacyjność firma wciąż prowadzi badania w zakresie poszukiwania nowych podłoży i optymalizacji tych wykorzystywanych obecnie.

Innowacyjność

Cultiline, z pomocą zasobów firmy – matki Saint Gobain nieustannie pracuje nad rozwojem swoich produktów.  Połączone siły działów badań i rozwoju to aż 3500 pracowników szukających innowacyjnych rozwiązań, które przyczyniają się do optymalizacji gospodarki wodnej i zużycia energii, tak aby umożliwiać producentom poprawę jakości procesów i zmniejszyć zużycie nawozów, wody i energii.

 

Zobacz więcej: Bakłażany

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE