Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Bakłażany bardziej dostępne

2015-02-11 08:00

Początek sezonu importowanych bakłażanów przyniósł ceny więcej niż okazyjne. W listopadzie ubiegłego roku w hiszpańskiej Almerii, na aukcjach hurtowych sprzedawano te warzywa już od 0,09 euro/kg. Na polskim rynku hurtowym ceny były na poziomie 15,00 – 20,00 zł/karton 5 kg.

Jednak niemal od razu, bo od początku grudnia ceny bakłażanów zaczęły systematycznie piąć się w górę. I pięły się konsekwentnie aż do połowy stycznia bieżącego roku. W rezultacie w polskim hurcie ceny doszły do astronomicznego w zasadzie poziomu 60,00 zł/karton 5 kg. Co prawda nie został pobity rekord z grudnia 2013 roku, kiedy to ceny sięgnęły 80,00 zł/karton 5 kg, ale i tak między listopadem 2014 roku a połową stycznia 2015 roku względny wzrost cen wyniósł Az 228,6 procent.

W połowie stycznia sytuacja zaczęła się zmieniać w drugą stronę. Po okresie dużej luki podażowej spowodowanej złymi warunkami meteorologicznymi na południu Europy, wreszcie podaż zaczęła rosnąć. A konsekwencją było odwrócenie trendu cenowego.

Na polskim rynku hurtowym ceny zdążyły spaść przez ostatnie trzy tygodnie do poziomu 40,00 – 45,00 zł/karton 5 kg. To spadek o 26 procent. To dobra informacja nie tylko dla konsumentów. Spadek cen z tak wysokiego poziomu jest korzystny także dla importerów, bo wpłynie na ożywienie popytu.

Wpłynie, o ile te niższe ceny się utrzymają. Ceny na aukcjach w Almerii to obecnie poziom 0,68 – 0,85 euro/kg, ale widać tendencję do ich umacniania. W Hiszpanii bowiem, jak i w innych regionach południowej Europy mamy atak zimy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE