Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Bakłażany nareszcie tańsze

2013-03-19 11:03

Nie trzeba być wybitnym znawcą rynku warzyw świeżych żeby wiedzieć, że ceny hiszpańskich bakłażanów zaczynają spadać w marcu. Pisaliśmy zresztą o tym na łamach portalu fresh-market.pl. Ale żeby przewidzieć kiedy w danym roku przyjdzie trend spadkowy – o, to już nie tak łatwo.

Dobitnie uwidocznił to bieżący sezon. Na polskim rynku, w końcówce lutego widać było już pewien nastrój „obniżkowy” związany chyba właśnie z nadchodzącym marcem i spodziewanym spadkiem cen hiszpańskich bakłażanów. Ale rynek zweryfikował negatywnie te nastroje. Ceny poszły w górę, bo z powodu niekorzystnej pogody, w tym roku podaż bakłażanów w Hiszpanii długo pozostawała niska, a ich ceny bardzo wysokie.

W zeszłym tygodniu płacono za te warzywa 50,00 zł/karton 5 kg. Dziś ceny są na poziomie 30,00 zł/karton 5 kg. To duża przecena – 40 proc., związana ze zmianą sytuacji podażowej w Hiszpanii i zmianą cen na tamtejszym rynku. A ceny spadły trzykrotnie. Na aukcjach hurtowych w Almerii bakłażany „Larga” oferowane są po zaledwie 0,19 – 0,46 euro/kg. W zeszłym tygodniu było to 1,48 – 1,66 euro/kg. Nieco mniej potaniały bakłażany „Rayada” (pasiaste) – z przedziału 1,40 – 1,75 euro/kg na 0,51 – 1,00 euro/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE