Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Belgia – nie ma dużych strat w uprawach brukselki

2013-02-14 10:23

Rok temu, z powodu ciężkich mrozów duża część belgijskich zbiorów brukselki uległa zniszczeniu. W tym roku sytuacja jest zupełnie inna. Co prawda mróz zawitał do Belgii w ostatnich tygodniach, ale nie na długo. Potem przyszło ocieplenie i opady deszczu. W konsekwencji odbiło się to negatywnie na jakości i trwałości brukselki, a zbiór nieco zwolnił tempo. Jednak straty nie są duże.

Podczas mroźnego okresu ceny brukselki, na belgijskim rynku, poszły do góry i znalazły się na poziomie 2,50 – 2,80 euro/kg. Potem, wraz z ociepleniem ceny poszły w dół i 4 lutego znalazły się na poziomie 1,80 euro/kg. Według belgijskich producentów cena brukselki nie powinna znaleźć się poniżej 1,80 euro/kg, ponieważ przy wolniejszym tempie zbioru, jak ma to miejsce obecnie, rosną koszty tego zbioru.

Najbliższe tygodnie pokażą, jak rozwinie się sytuacja. Czy szkody w uprawach, choć relatywnie małe, wpłyną na zauważalny spadek podaży? Jeśli tak, to ceny wzrosną. Również, jeśli w górę pójdzie popyt, to wzrośnie i cena. A popyt na brukselkę będzie wyższy, gdy zrobi się trochę zimniej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE