Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Niemcy, Holandia – wysokie ceny brukselki

W ostatnich kilku tygodniach ceny brukselki na holenderskim rynku hurtowym utrzymywały się na dobrym poziomie. Oczywiście ku zadowoleniu producentów, którzy, jak twierdzą, przy takim poziomie cen mogą pokryć wydatki i myśleć o zysku ze swojej pracy.

Przyczyną wysokich cen jest utrzymywanie się podaży na niskim poziomie. Ale też duża w tym zasługa korzystnego położenia geograficznego – w pobliżu Wielkiej Brytanii. W tym sezonie zbiory brukselki w Wielkiej Brytanii, jak zresztą większości warzyw, są słabe i w związku z tym popyt na import jest bardzo duży. I popyt ten zaspokajają właśnie Holendrzy, a trzeba pamiętać, że brukselka to warzywo ogromnie popularne wśród Brytyjczyków.

Podaż brukselki w ostatnich dniach poprawiła się i jest znacznie lepsza niż na przestrzeni ostatnich tygodni. Nie mnie j nie ma mowy o tym, żeby rynek został zasypany tym warzywem. Holenderscy producenci z ufnością patrzą na nadchodzący sezon zimowy.

Podobna sytuacja podażowa brukselki jest w Niemczech. Ostatnie kilka tygodni to był okres bardzo niskiej podaży tego warzywa. W Niemczech ceny w detalu wzrosły do tego stopnia, że mocno ograniczyły popyt. Niemieccy producenci zatem mieli mniej powodów do zadowolenia niż producenci holenderscy. Ale tak, jak w Holandii ostatnie dni, dzięki lepszej pogodzie przyspieszyły znacząco zbiory (na północy Niemiec) i podaż brukselki już wzrosła. Niemieccy rolnicy mają nadzieję, że ceny w handlu detalicznym spadną na tyle, ze popyt się ożywi. W minionym tygodniu ceny dla niemieckich konsumentów były na poziomie 41,18 – 1,58 euro/kg, to jest 0 – 90 proc. wyższe niż przeciętne.

Ceny eksportowe w Holandii SA na poziomie 0,50 – 0,60 euro/kg. Dla porównania w listopadzie, rok temu było to 0,20 – 0,24 euro/kg.

Zobacz więcej: Brukselka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE