A co z cenami buraków?
Ceny warzyw korzeniowych najmocniej traciły we wrześniu, ale i w październiku dochodziło do ich korekt. W wyniku takich zniżkowych tendencji spadły one z pułapów rekordowych, chociaż wciąż pozostaję relatywnie dość wysokie.
Podobnie zachowywały się w omawianym okresie hurtowe ceny buraków ćwikłowych. Dobrze to widać na naszym wykresie poniżej, przedstawiającym zmiany sprzedażowej ceny średniej mytych buraków, jakie zachodziły w dużym hurcie na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Cena średnia w bieżącym sezonie najmocniej spadała między początkiem września a trzecią dekadą tamtego miesiąca. Z poziomu 1,05 zł/kg spadła na obecny 0,55 zł/kg, czyli o -47,6 procent, a zatem niemal o połowę. Jednocześnie, mimo tego spadku, cena ta jest wyższa od tej z sześciu spośród dziesięciu wcześniejszych sezonów ujętych w zestawieniu. Dodatkowo cena ta jest równa tej sprzed roku.
Obecny poziom cen sprzedażowych w dużym hurcie to 0,45-0,65 zł/kg. Pytanie czy jeszcze spadnie? Taka możliwość istnieje, jeśli dojdzie do krótkookresowych kumulacji towaru na rynku przy ograniczonym popycie. Ale nawet jeśli tak, to nie powinny to być duże korekty. A w drugiej części sezonu, po Nowym Roku należy raczej oczekiwać umacniania się cen buraków.
Zobacz więcej: Buraki?preview=1