Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

A co z cenami buraków?

2018-10-17 15:00

Najwyraźniej handel hurtowy burakami znalazł się poza tym nurtem, w którym ceny są wysokie lub wręcz rekordowe. To nie marchew, pietruszka, cebula czy kapusta biała. Na polskim rynku buraków sytuacja jest o wiele bardziej stabilna i podobna do tej znanej z poprzednich sezonów.

Jeszcze w połowie sierpnia można było mówić, że ceny buraków ćwikłowych wyróżniają się na tle poprzednich sezonów. Średnia cena sprzedażowa na poziomie 0,58 zł/kg może nie była rekordowa, ale jak widać na naszym wykresie poniżej, tylko w jednym z dziewięciu poprzednich sezonów była ona wyższa.

wykres

Później jednak, gdy na przykład ceny marchwi wyraźnie zwyżkowały, na rynku buraków niewiele się działo i sytuacja względem poprzednich lat normalizowała się. Teraz sprzedażowe ceny tych warzyw w dużym hurcie (buraki myte, pakowane w worki) są w przedziale 0,50 – 0,60 zł/kg, co daje średnią 0,55 zł/kg. Fakt faktem, że jej poziom nie spadł w okresie zbiorów, co jednak świadczy o problemach z plonami i podażą. Jednak jest to zaledwie o 10 procent wyżej niż rok wcześniej. To w dużej mierze skutek bardzo ograniczonego popytu na buraki w polskim dużym hurcie. Jeśli ten czynnik uległby poprawie, dość szybko przyniosłoby to efekt w postaci umocnienia cen.

Słowa kluczowe: buraki, ceny buraków, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE