Buraki ćwikłowe – prognozy się potwierdzają
Buraków ćwikłowych na polskim rynku hurtowym jest za dużo w stosunku do bieżącego popytu. A przecież jeszcze nie nabrał tempa główny zbiór tych warzyw. Nie dziwi więc, że ich ceny pozostają niskie.
Zgodnie zresztą z prognozami formułowanymi także na Amach portalu fresh-market.pl (patrz tutaj). Zresztą taki, a nie inny rozwój sytuacji nie trudno było przewidzieć. Obecne ceny sprzedażowe mytych buraków ćwikłowych to w dużym hurcie poziom 0,40 – 0,50 zł/kg. Jak to wypada na tle poprzednich sezonów obrazuje nasz wykres poniżej.
Nawet na standardy tanich przeważnie buraków, to średnia cena 0,45 zł/kg (przypomnijmy, cena sprzedażowa) nie jest wysoka. Choć trzeba przypomnieć, że bywało gorzej – jak w sezonie 2011/2012, gdy na początku września 2011 roku było to zaledwie 0,35 zł/kg.
Jest tanio i nic nie wskazuje na to, że będzie drożej. Ale trzeba przyznać też co innego. Choć w tej najwcześniejszej fazie buraki mocno traciły (co jest zresztą dość typowe dla tych warzyw), to później ich cena pozostawała relatywnie stabilna i teraz mamy taką sytuację, że te 0,45 zł/kg średnio jest taką samą ceną, co przeciętna cena sprzedażowa szczotkowanej marchwi. Oczywiście dla producentów buraka żadna to pociecha.
W takiej sytuacji dobrze będzie jak ceny pozostaną stabilne. Ale do tego potrzeba popytu. Nie tylko na rynku świeżym. Również w przetwórstwie. A i z tym, i z tym sa problemy. Handel na rynku świeżym jest niemal wirtualny, popyt w przetwórstwie także jest daleki od poziomu satysfakcjonującego producentów. Duże jest prawdopodobieństwo, że buraczany rynek pójdzie drogą z wspomnianego sezonu 2011/2012, a więc będziemy jeszcze mieli niższe ceny.
Zobacz więcej: Buraki?preview=1