Buraki ćwikłowe – tu też zmiany
Na hurtowym rynku buraków ćwikłowych znów cisza i spokój, można w skrócie powiedzieć. Przynajmniej jeśli chodzi o duży hurt. Ale między 10 i 26 marca działo się sporo. Gdy ceny innych warzyw rosły dynamicznie na fali zachowań panicznych lub spekulacyjnych, związanych z wybuchem w Europie epidemii COVID-19, popyt na buraki ćwikłowe, a w ślad za nim i ceny tych warzyw również się zaktywizowały, chociaż nie tak spektakularnie, jak choćby miało to miejsce w przypadku cebuli.
Nie było zatem tak, że w pierwszej fazie, gdy ludzie rzucili się do gromadzenia zapasów, na rynku buraków nic się nie działo. Nie, tu też dało się zaobserwować wyższy popyt i pewien wzrost cen. Ale jego skala była ograniczona, a trend wzrostowy dość szybko wyhamował. Cena średnia w dużym hurcie wzrosła od 12 do 16 marca o 25 procent, a potem spadła po 24 marca o blisko 7 procent.
A jednak ten krótki trend zwyżkowy, zakończony korektą in minus, wystarczył do tego, aby sytuacja cenowa na rynku hurtowym buraków zmieniła się dość zasadniczo. Ceny sprzedażowe buraków w dużym hurcie są obecnie na poziomie 0,60-0,80 zł/kg, co daje średnią 0,70 zł/kg, równą zeszłorocznej i znajdującej się w górnej strefie średnich dla tej fazie sezonu, co widać na wykresie. Pytanie jednak czy ta względna (odnoszona do poprzednich sezonów) dobra pozycja bieżącej ceny średniej zaraz znów się nie pogorszy. W innych latach często ceny buraków w końcówce sezonu szły w górę. Jak będzie teraz?
Zobacz więcej: Buraki?preview=1