Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ceny buraków jednak w górę?

2016-04-04 13:00

Chociaż na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj) wskazywaliśmy, że istnieje szansa na wzrost cen buraków ćwikłowych jeszcze w pierwszych dniach kwietnia, to prawdopodobieństwo szybkiej zwyżki uważaliśmy za bardzo ograniczone.

A jednak czynniki, które wskazywaliśmy kilkanaście dni temu zadziałały i coś się, na krajowym hurtowym rynku buraków, zaczęło już z cenami dziać. Zakup buraka w Polsce rozpoczęli importerzy z Ukrainy. Jak już informowaliśmy, na ukraińskim rynku w ostatnim tygodniu doszło do mocnej zwyżki cen buraków, spowodowanej szybkim kurczeniem się zapasów tych warzyw.

W tej sytuacji Ukraińcy rozpoczęli import z Białorusi i Polski, a to oznacza, że u nas wreszcie wzrósł popyt na buraki. Czyli został spełniony najważniejszy warunek dla wzrostu cen na naszym rynku. Do tego w Polsce również kurczą się zapasy buraków w dobrej jakości, co tez powinno przełożyć się na realia cenowe.

Obecnie sprzedażowe ceny buraków mytych to 0,60 – 0,75 zł/kg, zależnie od rejonu kraju. W kocówce zeszłego tygodnia najmocniej podrożały one na południowym wschodzie kraju. Pytanie tylko, czy to wystarczy na kontynuację wzrostu cen? Z Ukrainy już dochodzą wieści, że na razie spodziewana jest tam znów stabilizacja, a to ze względu na fakt, iż import był tak duży, że zrobiły się zapasy niesprzedanego towaru.

Na razie wciąż wygląda to więc na korektę raczej niż początek trendu. Ale wszystko zależy od tego, jak dużo Ukraina kupi u nas buraków w kolejnych tygodniach. Jeśli, nawet po chwilowym zastoju, popyt znów wzrośnie, to w ślad za nim pójdą też i ceny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE