Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Czy buraki zdrożeją?

2018-11-13 16:00

Ceny buraków ćwikłowych w polskim dużym hurcie pozostały daleko w tyle za cenami innych warzyw korzeniowych. Hurtowy handel burakami nie wygląda dobrze, nawet w porównaniu do handlu selerami, który w wypada wyraźnie gorzej od tego, co można obserwować w przypadku pietruszki i marchwi. A przecież niższe zbiory dotknęły nie tylko producentów tych ostatnich dwóch gatunków warzyw. Buraków zebrano również mniej, a jednak sytuacja cenowa jest tu znacznie gorsza dla rolników.

wykres

Obecnie ceny mytych buraków, pakowanych w worki to w dużym hurcie przedział 0,50 – 0,60 zł/kg. I jak widać na naszym wykresie powyżej, ceny w tym przedziale utrzymują się od wielu dni. Ba, już ponad miesiąc. Na świeżym rynku nie ma ożywionego handlu burakami, popyt pozostaje uśpiony i niski. Czy w takich warunkach jest szansa na poprawę cen?

Wygląd krzywych cenowych z poprzednich lat pokazuje, że taka szansa jest. Na przykład ceny buraków rosły w listopadzie 2010 i 2013 roku. Ale kluczowym czynnikiem jest tu popyt. Wzrost zainteresowania kupców hurtowych, nawet dość ograniczony, z pewnością przełożyłby się na wyższe ceny. Podobnie, jak to można było obserwować w tym sezonie na Ukrainie lub w Rosji. W zainicjowaniu wzrostu cen, jak się wydaje, dużą rolę do odegrania miałby sektor przetwórczy. Jednak w obecnej sytuacji wciąż bardziej prawdopodobny jest scenariusz stabilny, podobny do zeszłorocznego.

Słowa kluczowe: buraki, ceny buraków, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE