Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Niezły popyt na buraki

2014-03-04 15:15

Popyt na buraki, choć nienajgorszy, to jednak w ostatnich tygodniach daleki był od ideału. Przede wszystkim przez brak stabilności. Często potrafił spadać lub rosnąć znacząco z dnia na dzień. Taki brak równowagi nie jest korzystny dla handlu. Nie mniej ceny buraków mytych utrzymywały się w przedziale 0,75 – 1,00 zł/kg.

Ostatnie dni przyniosły natomiast zasadniczą zmianę na rynku warzyw korzeniowych. Pojawił się bowiem duży import marchwi i selerów, co odcisnęło piętno na cenach tych warzyw w ofercie krajowej. Buraki ćwikłowe uniknęły tego losu i ich producenci nie mają przynajmniej problemu z konkurencją importu. Konkurencja odbywa się tylko na rynku zewnętrznym. Co więcej popyt też się nieco ustabilizował, jego poziom jest całkiem niezły, co wydaje się dobrym prognostykiem na kolejne tygodnie bieżącego sezonu.

Co ciekawe, buraki ćwikłowe w ofertach holenderskich eksporterów podrożały ostatnio do 0,22 – 0,23 euro/kg, to jest 0,90 – 0,96 zł/kg, ale wciąż jest to mniej niż w analogicznym okresie roku 2013. Wtedy oferty te opiewały na kwoty 0,25 – 0,28 euro/kg. Warto pamiętać, że na polskim rynku mamy sytuację odwrotną. Buraki są znacząco droższe teraz niż przed rokiem. Na początku marca 2013 roku średnia cena za buraki myte wynosiła 0,50 zł/kg. A wyraźny wzrost cen zaczął się dopiero na początku kwietnia. W rezultacie cena średnia osiągnęła maksimum 1,15 zł/kg na początku trzeciej dekady kwietnia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE