Wynikowy szacunek zbioru warzyw
Według oceny GUS tegoroczna produkcja warzyw gruntowych (z uwzględnieniem upraw przydomowych) byłą nieco niższa niż rok temu. Niższa, niż w 2011 roku była powierzchnia upraw większości podstawowych gatunków warzyw. Tu wyjątkiem były kalafiory oraz, w niewielkim stopniu, buraki ćwikłowe.
Zbiory warzyw gruntowych w 2012 roku oszacowano na 4553 tys. ton, czyli o 5,2 proc. mniej w porównaniu do dość wysokich zbiorów ubiegłorocznych. Z pośród podstawowych gatunków jedynie dla kalafiorów odnotowano wzrost produkcji. Największy spadek zbiorów zanotowano dla kapusty. Spadek produkcji większości warzyw wynikał zarówno ze zmniejszenia areału upraw, jak i mniejszych plonów.
średnia 2006 - 2010 | 2011 | 2012 | ||
w tys. ton | 2011=100 | |||
Ogółem |
4565 |
4803 |
4553 |
94,8 |
kapusta |
1195 |
1231 |
1140 |
92,6 |
kalafiory |
220 |
236 |
246 |
104,2 |
cebula |
649 |
677 |
642 |
94,9 |
marchew jadalna |
853 |
887 |
835 |
94,1 |
buraki ćwikłowe |
336 |
370 |
345 |
93,4 |
ogórki |
269 |
297 |
283 |
95,2 |
pomidory |
254 |
273 |
261 |
95,7 |
pozostałe |
787 |
832 |
801 |
96,2 |
Warunki agrometeorologiczne były, w bieżącym roku, dość korzystne dla kapusty. Mniejsze zbiory w tym roku wynikały z mniejszego areału upraw i mniejszych plonów w porównaniu do nadprzeciętnie wysokiego plonowania w zeszłym roku. Niewielki wzrost produkcji kalafiorów był wynikiem zwiększenia areału upraw. Plony były nieco niższe niż te sprzed roku – bardzo wysokie. Na poziom tegorocznych zbiorów pozytywnie wpłynęły bardzo korzystne dla kalafiorów warunki wegetacji w okresie jesiennym.
Jeśli chodzi o cebulę, to tegoroczna powierzchnia jej uprawy była nieco niższa od zeszłorocznej, co zaważył na niższych zbiorach. Plonowanie było bowiem lepsze niż przed rokiem. Tegoroczne plony warzyw korzeniowych są wysokie, a to dzięki korzystnym, w większej części kraju, warunkom uprawy. Są one jednak niższe od bardzo wysokich zbiorów z zeszłego roku.
Warunki agrometeorologiczne sprzyjały w tym roku uprawie warzyw ciepłolubnych. Plony tych warzyw były tylko nieco niższe od ubiegłorocznych, bardzo dobrych. Nieco mniejsze plony oraz ograniczenie powierzchni upraw tych warzyw zaważyło na wielkości ich zbiorów. Słabsze zbiory warzyw z grupy „pozostałe” także wynikał z niższych, niż zeszłoroczne, zbiorów oraz mniejsze powierzchni upraw.
Warto zaznaczyć, że wielkości zbiorów podane w szacunku wynikowym są, z wyjątkiem pomidorów, wyższe od tych z szacunku przedwynikowego, opublikowanego we wrześniu. Zbiory warzyw ogółem oszacowano teraz na o 130 tys, ton większe niż szacowano we wrześniu. Zbiory kapusty mają być o 6 tys. ton większe, kalafiorów o 19 tys. ton, cebuli o 33 tys. ton, marchwi o 44 tys. ton, buraków o 14 tys. ton, ogórków o 3 tys. ton i warzyw o 15 tys. ton większe niż zakładały wrześniowe szacunki. W przypadku kalafiorów oznaczało to przekroczenie pułapu zbiorów zeszłorocznych, gdyż szacunki wrześniowe mówiły, że będzie to 96,1 proc., obecnie jest to 104,2 proc. zbiorów z 2011 roku. Natomiast zbiory pomidorów obecnie oszacowano na poziom o 4 tys. niższy niż zakładał szacunek przedwynikowy.
Zobacz więcej: Buraki?preview=1