Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Austria – ceny cebuli jeszcze stabilnie

Jak w większości krajów Europy, tak i w Austrii tegoroczne zbiory cebuli są dużo niższe od przeciętnej. To pewnik, chociaż wciąż oparty na danych szacunkowych. Ważne jest jednak to, że ta niska podaż „ustawia” sytuację w handlu.

O ograniczonych zapasach (zbiory w Austrii już się skończyły definitywnie w zeszłym tygodniu) wiedzą hurtownicy i sieci handlowe. Wiedzą też o nich eksporterzy. Konkurencja jest więc duża.

O tej porze roku normalnie popyt krajowy nie jest może w Austrii szczególnie wysoki, ale w bieżącym sezonie ma to drugorzędne znaczenie. Cebula w hurcie na rynek wewnętrzny kupowana jest nie tylko na bieżący handel, ale robione są większe zapasy, bo wszyscy są pewni, że potem będzie trudniej o ładny towar. Do tego austriacka cebula w zasadzie od początku sezonu cieszy się wysokim popytem w eksporcie. W tygodniu obecnym się to nie zmieniło.

Dlatego też rynek spodziewał się, że właśnie bieżący tydzień przyniesie tam pierwsze ruchy cen cebuli do góry. Presja zwyżkowa rośnie bowiem w Austrii od tygodni. Ale ceny dla producenta jeszcze utrzymały stabilny poziom. Tak jak w poprzednich tygodniach było to, za cebulę oczyszczoną i przesortowaną, zapakowaną w boksy 28,00 – 32,00 euro/100 kg (1,21 – 1,38 zł/kg). Dla porównania – rok temu ceny było to 12,00 – 16,00 euro/100 kg (0,52 – 0,69 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE