Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Cebula droga jak w 2010?

2018-10-03 16:39

To, że w tym sezonie cebula będzie miała wysokie ceny, to jest pewne. Zbiory były niskie i to nie tylko w Polsce. GUS w szacunku  przedwynikowym prognozuje zbiory cebuli w Polsce na 575 tys. ton, czyli o 14 procent mniej niż rok temu.

Tym samym to właśnie cebula najmocniej ucierpiała wśród warzyw gruntowych. Ale i tak te szacunki na dziś wydają się zbyt optymistyczne. Oczywiście są takie pola, gdzie uprawy cebuli (zwłaszcza te nawadniane) aż tak bardzo nie ucierpiały. Ale jest dużo takich, gdzie straty w plonie sięgają od 30 do nawet 50 procent.

To się musi odbić na cenach i już się na nich odbija. Jak widać na naszym wykresie poniżej, obecna sprzedażowa cena średnia dla dużego hurtu znalazła się powyżej poziomu z roku 2015 (też dotkniętego suszą) i osiągnęła poziom bardzo słabego roku 2013. Jak tak dalej pójdzie to dobije do rekordowego pułapu z sezonu 2010/2011.

wykres

Teraz ceny sprzedażowe w dużym hurcie są na poziomie 0,75 – 1,10 zł/kg, wtedy było to 0,90 – 1,10 zł/kg i doszło do 1,00 – 1,20 zł/kg. Jak widać do rekordu brakuje niewiele. A warto przypomnieć, iż zbiory cebuli w 2010 roku wyniosły 578 tys. ton, a więc były nawet wyższe od prognoz na rok obecny. Wówczas także podaż cebuli była bardzo niska nawet podczas głównego zbioru, były też duże problemy z jakością i kalibrem.

Całkiem jak teraz. Jak widać wzrost cen jeszcze w październiku jest więc jak najbardziej możliwy. Ale warto tu dodać coś jeszcze na temat tego, jak w sezonie 2010/2011 dalej rozwijała się sytuacja – zimą i wiosną. Otóż wtedy ceny rosły w styczniu i lutym, potem ich wzrost został zahamowany, bo bardzo wzrósł import, głównie z Holandii. W tym roku ten czynnik nie zadziała, bo Holendrzy mają najgorsze zbiory od dziesięcioleci. Ale osiem lat temu zadziałało coś jeszcze. Coś, co sprawiło, że na wiosnę 2011 roku ceny cebuli spadały. Okazało się bowiem, że bardzo dużo cebuli czekało w magazynach na wysokie ceny i cały ten towar zaczął trafiać na rynek bardzo późno. A to, plus eksport, sprawiło, że ceny zaczęły dołować.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE