Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Austria – większa dynamika zwyżki cen cebuli

Wzrostowa dynamika dla hurtowych cen cebuli trwa na rynku austriackim kolejny tydzień z rzędu. Co więcej, w mijającym tygodniu jeszcze się ona zwiększyła. To dzięki znaczącemu wzrostowi sprzedaży w okresie przedświątecznym. Co nie jest niespodzianką, bo eksperci przewidywali taki rozwój sytuacji od dłuższego czasu.

Kolejnym segmentem rynku, na którym sytuacja sprzyja podwyżkom, pozostaje eksport. Tu popyt na austriacką cebulę jest od dawna wysoki, a dynamika zmian cenowych wyprzedza tę z rynku krajowego.

Przy tak intensywnym handlu powstaje pytanie o zapasy. Wiadomo, że zbiory były niskie. Z informacji zaś płynących z rynku wynika, że wyprzedaż zapasów cebuli u wielu producentów jest już mocno zaawansowana. Z drugiej strony wiadomo też, że wielu rolników jeszcze nie weszło na rynek ze swoimi zapasami cebuli. Wydaje się jednak, że jak  w zeszłym sezonie, tak i w tym Austria dość wcześnie zejdzie z rynku europejskiego, bo nie będzie już co eksportować.

Jeśli chodzi o ceny dla producenta za cebulę oczyszczoną i przesortowaną, zapakowaną w boksy,  wzrosły w pięćdziesiątym pierwszym tygodniu bieżącego roku z  34,00 – 38,00 euro/100 kg (1,46 – 1,63 zł/kg) do 36,00 – 40,00 euro/100 kg (1,54 – 1,71 zł/kg). Dla porównania – rok temu pozostawały one stabilnie na poziomie 12,00 – 16,00 euro/100 kg (0,51 – 0,69 zł/kg po obecnym kursie średnim).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE