Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula – gorzej niż dwa lata temu

2016-12-21 13:00

Kilka minionych tygodni było bardzo ważnych dla polskiego hurtowego rynku cebuli. W listopadzie br. można było mieć jeszcze nadzieję, że nadwyżki słabego jakościowo towaru w miarę szybko przewalą się przez rynek i w grudniu coś się może wreszcie zacząć zmieniać na lepsze. Tak, jak stało się to przed dwoma laty, w sezonie 2014/2015.

Na naszym wykresie widać, że wówczas grudzień 2014 roku przyniósł poprawę, która pchnęła cenę średnią z poziomu 0,38 zł/kg do 0,48 zł/kg, czyli o nieco ponad jedną czwartą. To wciąż nie było dużo, ale poprawiło się zauważalnie.

W tym roku nic takiego jednak nie nastąpiło. Ceny sprzedażowe workowanej cebuli utrzymują się od kilkunastu tygodni w przedziale 0,27 – 0,40 zł/kg. Jak również widać na wykresie, na przestrzeni ostatnich lat tylko sezon 2011/2012 był gorszy od obecnego.

Cebuli na rynku wciąż jest dużo. Znacznie więcej niż wynoszą bieżące potrzeby popytowe, zwłaszcza że nie ma zapotrzebowania na towar do eksportu. W Europie nie jest lepiej. Albo mamy ceny stabilne, albo notujemy zniżki, jak w ostatnich tygodniach na rynku holenderskim. Tylko na wschodzie coś się ostatnio ruszyło i ceny ładnej cebuli rosną. Może to być jednak związane tylko z okresem świątecznym. O tym przekonamy się w połowie styczna. Na razie perspektywy dla polskiej cebuli są pesymistyczne.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE