Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Cebula w dół, czy w górę?

2013-11-07 13:45

Końcówka października przyniosła delikatną obniżkę cen cebuli na Mazowszu. Początek listopada przyniósł podobny ruch w Wielkopolsce. Obecnie w tych rejonach kraju ceny cebuli w łusce pakowanej w worki są najczęściej na poziomie 0,80 – 0,95  zł/kg zależnie od kalibru. W innych częściach kraju ceny pozostały stabilne i nie wykazują tendencji spadkowych. Za cebulę w workach płaci się od 0,90 do 1,05 zł/kg.

Średnia cena cebuli w dużym hurcie spadła w wyniku tego do poziomu z końca września – 0,90 zł/kg. To wartość, która nie wychodzi poza naszą prognozę, ale zbliża się bardzo do jej dolnej granicy (patrz wykres).

Skąd ta redukcja cen? Czy oznacza ona początek ogólnej tendencji spadkowej? Wydaje się, że spora w tym zasługa importu, o czym pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl. Pisaliśmy też o tym, że cebula dość znacząco taniała w Holandii. jednak wydaje się, że te czynniki mają działanie krótkookresowe i na dłuższą metę nie będą w stanie zatrzymać wzrostu cen cebuli.

Taki rozwój sytuacji jednoznacznie sugeruje nasza prognoza. A sygnałami go potwierdzającymi zdają się być informacje płynące z zagranicy. Po wspomnianym spadku, ceny cebuli w Holandii znów odbiły w górę. Na koniec października za cebulę kaliber 40/60 eksporterzy żądali 5,10 euro/25 kg, a za kaliber 60/80 6,00 euro/25 kg. Teraz ceny są na poziomie odpowiednio 5,35 i 6,35 euro. To wzrost o 0,25 – 0,35 euro na worku. Wcale niemało, jak na te kilka dni, choć do poziomu z początku października (5,25 euro/25 kg za 40/60 i 7,25 euro/25 kg za 60/80) jeszcze brakuje.

 

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE