Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Cebula w dół?

2013-10-25 16:58

W ostatnim tygodniu widać było, że na rynku cebuli zaczyna się kształtować spadkowy trend cenowy. I faktycznie – przeciętna cena cebuli pakowanej w worki, która wcześniej wzrosła do 1,05 zł/kg, spadła w ciągu ostatnich kilku dni do poziomu 0,93 zł/kg.

Z czego wynikało takie zachowanie cen cebuli. Wszak warunki fundamentalne na tym rynku nie uległy zmianie. Podaż krajowej cebuli jak była niska, tak niska pozostaje. Wiadomo, że zbiory były niskie i z cebulą w kolejnych miesiącach może być krucho. Wiadomo też, że cebuli jest mało na Ukrainie oraz, że mniej jej jest niż przed rokiem w Holandii.

A jednak ceny zostały w końcu nieco zbite. Sytuacja jest więc analogiczna jak w Holandii, gdzie cebula również potaniała w październiku (z 0,23 euro/kg do 0,13 – 0,14 euro/kg u producenta).

Tam potaniała, bo holenderski eksport został wypchnięty z kilku kluczowych dla siebie obszarów (w Afryce i Azji), a u nas ceny zaliczyły redukcję, bo pojawił się import z Rumunii. Cebula rumuńska pojawiła się głównie na Mazowszu, ale to wystarczyło. Można różnie mówić o tej cebuli i jej jakości, ale cena 13,00 zł za worek 15 kg ma swoje znaczenie (0,87 zł/kg). Zresztą fakt, że rynek na to zareagował jest najlepszym potwierdzeniem.

Jednak na dłuższą metę ta obniżka jest nie do utrzymania. Na to podaż cebuli (ogólna, nie bieżąca, gdy na rynku sporo jest towaru słabego jakościowo z tendencją do niskiej ceny) będzie do końca sezonu bardzo niska. Ani Austria, ani Rumunia, ani Niemcy nie zasypią nas, na dłuższą metę tanią cebulą. Z Holandii można się spodziewać importu, ale głównie cebuli do obierania. Tam również cebuli ładnej, na świeży rynek jest mniej niż rok temu.

A za naszą wschodnią granicą mamy kraje, które będą już wkrótce musiały importować spore ilości cebuli. Zapewne dużo z Turcji (Ukraina) i ewentualnie z Holandii (Rosja), ale będzie to miało wpływ również na ceny w Polsce.

Wszystko wskazuje zatem na to, iż mamy do czynienia z chwilową korektą, a nie z początkiem trwałego trendu. Poza tym, wiadomo, że spadki cen cebuli to domena okresu jesiennego – wrzesień i październik. Potem przeważnie cena rośnie. Zwłaszcza, gdy warunki na rynku międzynarodowym sa takie, jak opisane wyżej.

 

Zobacz więcej: Cebula

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE