Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Cena cebuli odbiła w górę

2020-11-18 10:00

Listopad przyniósł wzrost cen cebuli w polskim hurcie. Tym samym cenom tym udało się wyjść wreszcie z dołka, w którym znalazły się jeszcze we wrześniu. Nie mniej jednak nie w każdym segmencie rynku cebuli odnotowano poprawę.

Zdrożała bowiem cebula na rynku świeżym, zaś w przetwórstwie wciąż mamy zastój i cenowy dół. Sytuacja jest bowiem dość dziwna – cebula luz na rynek świeży zdrożała do 0,40-0,60 zł/kg. Cebula kalibrowana, pakowana w worki ma w dużym hurcie ceny na poziomie 0,60-1,10 zł/kg, zależnie od kalibru, opakowania i rejonu kraju oraz jakości. A cebula obrana wciąż pozostaje na poziomie cenowym 0,75-0,90 zł/kg.

Jeśli chodzi o rynek świeży, to po okresie dużej nadpodaży cebuli słabszej jakościowo i odmian, które nie nadają się do przechowywania, przychodzi powoli czas handlu towarem z magazynów. Do tego mamy pewną poprawę w popycie na eksport, choć w tym zakresie daleko nam do sukcesów Holendrów, których rynek cebulowy szybuje na dużym popycie z Afryki i tym płynącym z Azji, gdzie zabrakło Indii, jako dostawcy.

U nas wygląda to dużo skromniej, ale jest odczuwalna poprawa w stosunku do października. To zaowocowało wzrostem cen średnio o 31 procent. I jak widać na wykresie poniżej sprzedażowa cena średnia w dużym hurcie (0,85 zł/kg) jest teraz na relatywnie niezłym poziomie w porównaniu z poprzednimi latami.

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE