Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co z tą cebulą?

2016-04-14 07:57

Oczywiście nie można powiedzieć, że ceny cebuli w Polsce są niskie. W porównaniu z kilkoma poprzednimi sezonami wciąż utrzymują się one na średnim poziomie. Cały czas jest drożej niż rok temu i dużo drożej niż w katastrofalnym sezonie 2011/2013. Ale z drugiej strony coraz wyraźniej widać, że póki co nie ma też mowy o zmianie tego poziomu cen na wyższy. Ceny nie rosną, a powinny. trudno więc dziwić się producentom, że zadowoleni nie są.

A przez to, jak to widać na naszym wykresie, bieżąca cena średnia cebuli znalazła się nie tylko poniżej poziomu z kwietnia 2010, gdy o tej porze roku ceny rosły jak szalone, ale też poniżej poziomu z kwietnia 2014, a to już mocno wazy na negatywnej ocenie cebulowego rynku względem minionych lat. Jeśli dalej będzie tak samo, to bieżące ceny znajdą się także poniżej tych z zeszłego roku.

Aktualnie ceny sprzedażowe za dobrej jakości cebulę, kalibrowana i zapakowaną w worki to przedział 0,90 – 1,15 zł/kg, zależnie od regionu kraju, sprzedawanej ilości i konkretnego kalibrażu. I na razie nie chce być więcej. Wygląda to tak, jakby polski rynek cebuli przespał czas, w którym rosły ceny na zachodzie kontynentu.

A teraz mieliśmy zwyżkę tylko w Austrii – tam ceny za cebule przesortowaną wzrosły z 26,00 – 30,00 euro/100 kg do 28,00 – 32,00 euro/100 kg, ale i to była najwyraźniej tylko jednorazowa korekta, a nie początek trendu. A w Holandii ceny dołują. Na tamtejszych hurtowych giełdach (Middlemeer, Goes, Emmeloord) ceny spadają od kilku tygodni. Obecnie ceny cebuli są tam na poziomie 15,00 – 18,00 euro/100 kg (30 proc.) i 16,00 – 20,00 euro/100 kg (60 proc.)

Jeszcze gorzej wygląda to za naszą wschodnią granicą, gdzie przez cały w zasadzie sezon cebula była znacząco tańsza od polskiej, w związku z czym nasz eksport na tamtejsze rynki był znikomy. Za to ostatnio Ukraińcy zaczęli eksportować swoją cebulę do nas. Co prawda chodzi tu głównie o surowiec na przemysł, ale eksport ten, wraz z podobnym z Holandii, niewątpliwie wpływając na ogólna podaż cebuli w Polsce, wpływa na stabilizację cen na rynku świeżym. W Rosji ceny hurtowe pozostają na poziomie 10,00 – 13,00 rubli/kg, na Ukrainie zaś 5,00 – 6,50 UAH/kg.

Pytanie co będzie dalej. Nie zapominajmy, że cebula „zimowka” mocno ucierpiała od przymrozków. To na pewno wpłynie na ceny w samej końcówce sezonu. Tym bardziej, że coraz więcej mamy informacji o złym stanie zapasów pozostałej cebuli (nie tylko w Polsce). Wydaje się więc, że w końcu przyjdzie zwyżka. Problem w tym, że w zasadzie ona już powinna trwać od dłuższego czasu.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE