Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Dziwny rynek cebuli

2019-04-09 15:00

Cebula na rynku świeżym drożeje od początku drugiej połowy marca, z krótkim okresem stabilizacji między 20 a 25 marca, po którym dynamika trendu zwyżkowego jeszcze wzrosła. W rezultacie ceny sprzedażowe cebuli kalibrowanej, pakowanej w worki są w dużym hurcie na poziomie 2,20 – 2,60 zł/kg, czyli średnio o 26 procent wyżej niż 18 marca. Cebula luzem, z pryzmy sprzedawana jest od 1,80 zł/kg. Na tym tle najsłabiej wygląda w tej chwili sprawa cen cebuli obieranej, która była już po 2,70 zł/kg, a teraz popyt na nią osłabł, rynek przysiadł, a ceny nie wychodzą poza pułap 2,40 zł/kg.

To dość dziwna sytuacja, zwłaszcza jak na wcześniejsze realia tego sezonu, gdy to rynek świeży kulał z popytem, bo kupujących zniechęcały wysokie ceny i ograniczali oni bieżące zakupy. Za to w zimie sektor cebuli obieranej prosperował, a ceny rosły tam niemal z dnia na dzień. Teraz handel obieraną stoi, a na rynku świeżym trwa pogoń za dobrym jakościowo towarem. Cen nie zdołała obniżyć cebula importowana z Kazachstanu (zresztą tam zapasy niemal się skończyły, a jakość mocno przysiadła), nie mówiąc już o imporcie z krajów UE (Niemcy, Austria, Holandia). Zapasy krajowe są już na wyczerpaniu, więc hurtownicy i sieci kupują, chcąc zapewnić sobie ciągłość handlu do nowego sezonu.

W rezultacie mamy ceny rekordowe. W skali ostatnich dziesięciu sezonów, co widać na naszym wykresie, nawet kwiecień 2010 roku nie może się równać ze stanem obecnym. A różnica między bieżącym sezonem i tym, gdy średnia cena była najniższa (kwiecień 2012) to wręcz przepaść. Wtedy 0,24 zł/kg, teraz 2,40 zł/kg – 1000 procent tamtej ceny!

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE