Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Holandia – cebula to gorący temat

Według wstępnych szacunków zbiorów CBS (holenderskiego urzędu statystycznego), opublikowanych w zeszłym tygodniu, w tym sezonie w Holandii będzie o 44 procent mniej cebuli. Oczekuje się również, że na wiosnę znacząco wzrośnie popyt na cebulę importowaną. "Możesz się założyć, że importerzy, pakowacze i supermarkety będą zainteresowani importowaną cebulą" - mówi Jan van der Lans, który od lat sprowadza to warzywo z Nowej Zelandii, Australii, Tasmanii, Chile i Egiptu. "Kraje te uważają się teraz za bogaczy."

Nowa Zelandia nie ma w tym sezonie większej produkcji. "Sadzenie jest skończone. Na razie pogoda jest dobra, a oni oczekują produkcji na normalnym poziomie. Wolumeny sprowadzane na rynek europejski będą jednak większe, ponieważ wszyscy szukają alternatyw. W ostatnich latach import był zarezerwowany tylko dla niewielu importerów, a sezon na cebulę nowozelandzką zaczynał się tak późno, jak to możliwe, bo kupowano lokalnie tyle, ile tylko się dało. Teraz wszyscy próbują wzmocnić swoje kontakty z Nowozelandczykami, choć oczekuję, że ci eksporterzy pozostaną lojalni wobec swoich klientów. Będą ci klienci przecież również potrzebni w przyszłym roku, a wtedy sytuacja może być zupełnie inna."

"Powinno być jasne, że sytuacja jest wyjątkowa. Obecnie sprzedajemy głównie cebulę holenderską i francuską, ale w tym zakresie już jest niedobór. Myślę, że rynek jest obecnie powolny i drogi. Wciąż sprzedajemy cebulę z Wielkiej Brytanii, nasze ceny są teraz wyższe niż ceny cebuli brytyjskiej, chociaż oni mają również niedobór. Ale kolejne miesiące z pewnością będą napięte w związku z rozwojem wydarzeń. Spodziewam się, że w nadchodzącym sezonie zobaczymy nawet cebulę południowoafrykańską, bo ta może pojawić się na rynku od połowy lutego."

"Alternatywy nie są po prostu dostępne. Możesz kupić cebulę, powiedzmy, na Ukrainie, ale twoi klienci również chcą pracować z GlobalGAP i wolą cebulę certyfikowaną. Cebula nie stanie się tańsza, ale z drugiej strony nie powinniśmy przesadzać. Obecnie za cebulę holenderską płacimy od 30 do 40 centów, ale sprzedajemy też 4,5 kg winogron za 13 euro ()2,89 euro/kg) i 15 kg pomarańczy za 12 euro (1,25 euro/kg). Cebuli jeszcze sporo do tego brakuje"- podsumowuje Jan.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE