Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Holandia – co dalej z eksportem cebuli

Zapotrzebowanie na holenderską cebulę jest aktualnie bardzo wysokie. Na czoło stawki importerów wysunęła się Afryka z krajami takimi, jak Mauretania, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal. W Holandii ceny cebuli (luzem, z pola) wzrosły do 0,13 euro/kg, z drugiej ręki jest to już 0,14 – 0,15 euro/kg, a eksporterzy oferują towar po 0,18 – 0,19 euro/kg. Ceny cebuli wykazują tendencje zwyżkowe ponieważ rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą, a zapasy firm eksportowych zaczynają się kurczyć.

Choć obecnie z eksportem jest bardzo dobrze, to problemem jest dalsza przyszłość. Teraz do Afryki trafia tygodniowo 11 – 12 tys. ton holenderskiej cebuli, ale wkrótce sezon na import w Afryce zacznie się kończyć i tamtejszy popyt spadnie. Również azjatyckie kraje takie, jak Wietnam, Tajlandia i Malezja sporo obecnie kupują, ale też nie potrwa to długo i holenderska cebula zostanie wyparta przez świeży towar z Nowej Zelandii. Pytanie, czy Holendrzy zdołają, w takiej sytuacja, podtrzymać tempo eksportu. Do tego potrzebny byłby duży popyt z Rosji i Europy Środkowo – Wschodniej, ale niewiele przemawia za tym, że taki popyt się pojawi. Widać zatem, że o ile w bliskiej przyszłości sytuacja jest dość jasna i przewidywalna, o tyle na dłuższą metę bardzo trudno przewidzieć co się stanie na rynku cebuli.

Do tego dochodzą problemy z wysokimi cenami frachtu. Niektóre agencje podniosły ceny do 750,00 euro za trzydziesto tonowy kontener. To daje dodatkowy koszt 2,5 centa na kilogramie. Wyższe koszty transportu morskiego zmniejszają konkurencyjność holenderskiej oferty.

Problemem zaczyna też być jakość cebuli. Jeśli w partii jest 10 proc. odpadu to i tak nieźle. A cebula holenderska jest często kupowana zagranicą właśnie ze względu na swoją przewagę jakościową. Co będzie, gdy w odpowiedzi na popyt z Rosji zacznie tam trafiać towar słabej jakości?

Zobacz więcej: Cebula

Słowa kluczowe: cebula, eksport, Holandia, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE