Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Holandia – dobry początek roku na rynku cebuli

Pod koniec stycznia wydawało się, że 60 do 70 proc. dostępnej w Holandii cebuli już zostało wyeksportowane. Do Nowego Roku eksport wyniósł wszak już 525 tys. ton. To daje średnią 21,5 tys. ton na tydzień. Od 32 tygodnia 2012 roku holenderski eksport cebuli niemal bez przerwy przekraczał 20 tys. ton tygodniowo, kilkukrotnie sięgając rekordowego poziomu 30 tys. ton. W skrócie obraz rynku na początku drugiej połowy sezonu wyglądał obiecująco.

Faktem jest, że holenderska cebula, w pierwszej połowie sezonu bardzo łatwo znajdowała zagranicznych nabywców. Mając konkurencyjne ceny trafiała do bardzo dużej liczy państw. Tak duży popyt dawał nadzieję, że ceny pójdą w górę.

Z drugiej jednak strony występowały czynniki wzrost ten hamujące. Chodzi tu o fakt, że w tym sezonie duża część holenderskiej cebuli ma przeciętną jakość. Na rynku jest też spora konkurencja ze strony innych eksporterów. Nie wiadomo też, czy dla cebuli z Holandii otworzą się nowe rynki zbytu w drugiej połowie sezonu. W poprzednich latach ceny eksportowe cebuli stabilizowały się w tym okresie roku na poziomie 0,15 – 0,16 euro/kg. Jednak obecnie wydaje się, że na rynku jest miejsce dla lekkiego wzrostu cen. W czwartym tygodniu stycznia 2013 roku ceny eksportowe były na poziomie do 0,17 euro/kg za cebulę 2 klasy jakości i nawet do 0,20 euro/kg za 1 klasę.

Producenci dysponujący dobrej jakości cebulę cierpliwie czekali na lepsze ceny nie chcąc sprzedawać poniżej 0,11 – 0,12 euro/kg. Obecnie wydaje się, że ich cierpliwość zostanie nagrodzona, a rynek jest gotowy na zwyżkę.

To napawa optymizmem, jakkolwiek pamiętać trzeba, że eksport do Afryki trwać będzie, w zasadzie tylko do końca lutego. Potem, aby eksport holenderski nie wytracił dynamiki powinny otworzyć się rynki Rosji i Europy Wschodniej, a to nie jest takie pewne. Z pewną dozą szczęścia wciąż trochę cebuli będzie trafiało do niektórych afrykańskich krajów, a także popyt może utrzymać się w Azji. Tu może pomóc fakt, że w Australii była duża susza i z tej strony konkurencja będzie mniejsza.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE