Holandia – stabilnie na rynku cebuli
Ostatnie dwa tygodnie lutego nie przyniosły nowych zmian w cenach cebuli na holenderskim rynku hurtowym. Można więc mówić o krótkookresowej stabilizacji, pamiętając przy tym, że i w pierwszej połowie zeszłego miesiąca zmiany w tym zakresie nie były już duże.
Rzecz jednak w tym, jak znacząca jest szansa na to, aby stabilizacja w krótkim okresie przerodziła się w średniookresową? Innymi słowy czy w marcu może dojść do zmian cenowych, czy jednak brak takowych jest bardziej prawdopodobny?
Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo sezon jest bardzo nietypowy. Na razie wydaje się, że ostatni brak zmian wynikał z dwóch czynników. Po pierwsze znów osłabł eksport. Ceny holenderskiej cebuli są wysokie, a przy tym jej zapasy niskie i nie bardzo jest z czego już wybierać. Ale ważniejsze jest chyba to, że holenderski rynek wciąż czeka na przybycie transportów cebuli importowanej z południowej półkuli. Pozostaje niejako w zawieszeniu.
Ta cebuli przypłynie (pierwsze jej transporty) na dniach i wtedy może wpłynąć na ceny w Holandii. I raczej mało jest prawdopodobne, że ceny się nie zmienią. Raczej jakoś zareagują – albo korektą, gdy się okaże, że to towar dobry jakościowo i łatwy do reeksportu, w dodatku kupiony po atrakcyjnych cenach. W przeciwnym wypadku wróci presja na zwyżkę.
Ceny cebuli na największych giełdach w Holandii – zmiany w 9. tygodniu w stosunku do 8. tygodnia 2019 roku:
Emmeloord
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 36,00 – 44,00 euro/100 kg,
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 44,00 – 48,00 euro/100 kg,
Goes
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 40,00 – 46,00 euro/100 kg,
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej – brak notowań,
Middenmeer
Towar z 30 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 37,00 – 42,00 euro/100 kg,
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 41,00 – 48,00 euro/100 kg.
Zobacz więcej: Cebula?preview=1