Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Indie – eksport cebuli nie będzie zawieszony.

2013-03-14 09:26

Rząd indyjski wykluczył wprowadzenie czasowego zakazu eksportu cebuli z Indii. Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania powstrzymałoby to wzrost cen cebuli na rynku krajowym poprzez zwiększenie podaży tego warzywa. Zdaniem rządu natomiast nie ma potrzeby zawieszenia eksportu, gdyż obecny wzrost cen jest tendencją krótkookresową wynikającą z skutków, jakie przyniosły obfite opady deszczu.

Minister Handlu Anand Sharma powiedział: „Mamy wystarczające zapasy (cebuli). Nie ma mowy o brakach i nasza sytuacja w tym względzie jest komfortowa. Minister dodał, że pozwolenie na eksport dotyczy jedynie nadwyżki produkcji. W Indiach produkcja cebuli to około 17 mln ton, ale aż 15 mln ton z tego jest uznane za poziom niezbędny dla rynku krajowego. „Nie możemy gwałtownie zatrzymać eksportu.” dodał minister stwierdzając, że byłoby to oddanie pola konkurentom.

Opady deszczu w Radżastanie i Madja Pradesz, jak również zamknięcie rynku hurtowego Azadpur Mandi w stolicy Indii na cztery dni  doprowadziły do czasowej, ale dużej zwyżki cen cebuli w styczniu i lutym. Ceny zaczęły szybko rosnąć 22 stycznia i rosły przez 2 tygodnie, po czym ustabilizowały się. Cena hurtowa na giełdzie Azadpur Mandi 11 marca wynosiła 13,10 rupii/kg (ok. 0,76 zł/kg).

Słowa kluczowe: cebula, ceny cebuli, warzywa, Indie
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE