Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

O cebuli na TSW

Na odbywającej się równolegle z targami konferencji mówiono o trendach w uprawie cebuli, o sytuacji na światowym rynku tego warzywa. Poruszono także tematy: nawożenia oraz jakości i przechowywania cebuli.

O sytuacji na światowym rynku cebuli mówił Pan Adam Prabucki z firmy Hazera. Wskazał na fakt, że Europa jest głównym obszarem produkcji na świecie cebuli przeznaczonej do handlu międzynarodowego.

O produkcji cebuli w 2014 roku padły następujące stwierdzenia: produkcja cebuli w Europie sięgnęła w 2014 roku poziomu niemal 5,8 mln ton. Było to aż o 13 procent wyższa niż rok wcześniej. I to pomimo, że plony nie były wcale ponadprzeciętnie wysokie. Ale dzięki wzrostowi areału upraw zbiory z 2014 roku były na trzecim miejscu w historii, po rekordowych latach 2004 i 2011.

Również na kluczowych dla Polski rynkach spoza UE – w Rosji i na Ukrainie zanotowano wzrost produkcji cebuli w relacji rok do roku – odpowiednio o 8 i 18 procent. Pomimo tego ceny cebuli na wschodzie rosną sukcesywnie od wielu miesięcy. W krajach Unii natomiast ceny są stabilne, z lekką tylko tendencją wzrostową.

O jakości i przechowywaniu cebuli mówił Pan prof. dr hab. Franciszek Adamicki z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W prelekcji znalazło się wiele ciekawych i wartościowych informacji dających możliwość oceny tego, jak cebula będzie zachowywała się w przechowywaniu w kolejnych miesiącach tego sezonu.

Pan profesor wskazał na fakt, że produkcja cebuli w bieżącym sezonie była wyższa od ubiegłorocznej o około 6,1 procent i wyniosła 587 tys. ton. Dzięki generalnie dobrym warunkom pogodowym wegetacja i zbiór cebuli przebiegały prawidłowo. W niektórych tylko regionach kraju doszło do podtopień upraw i strat spowodowanych gradobiciem. Oznacza to, że ogólna kondycja cebuli w przechowalniach jest w tym sezonie dobra, cebula ma odpowiednią jakość i duża jej część to towar w kalibrze powyżej 50 mm, a więc taki, którego najbardziej poszukują odbiorcy.

O nawożeniu cebuli mówił Pan Łukasz Peroń z Timac Agro Polska. Wskazał on na znaczenie, jakie dla odpowiedniego plonowania ma nawożenie azotem. Mowa była także o wpływie prawidłowego nawożenia fosforem na dojrzewanie cebuli, co przekłada się na jej odpowiednie przechowywanie. W prelekcji znalazło się też miejsce na omówienie roli wapnia i mikroelementów w produkcji wysokiej jakości cebuli.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE