Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Szansa dla polskiej cebuli?

Według portalu fruit-inform.com, rosyjscy rolnicy zaczęli aktywnej wyprzedawać swoje zapasy cebuli. W rezultacie hurtowe ceny cebuli ustabilizowały się na po raz pierwszy od początku roku.

Producenci do tej pory nie spieszyli się ze sprzedażą zapasów cebuli.  Ta niechęć powodowana była nadzieją na dalszy wzrost cen. Jednak w bieżącym tygodniu sytuacja uległa wyraźnej zmianie. Sprzedaż uległa nasileniu, a powodem była szybko pogorszająca się jakość rosyjskiej cebuli. Rolnicy i hurtownie informują o pogarszającej się jakości zapasów i coraz większych problemach ze sprzedażą takiej cebuli.

Gwałtowny wzrost podaży oczywiście szybko przełożył się na ceny, które od początku 2015 roku nieustannie rosły. Teraz rolnicy próbują utrzymać stabilny poziomu cen, choć niektórzy z nich już są gotowi do ustępstw cenowych dla dużych odbiorców.

Aktualne hurtowe ceny na rynku rosyjskim wahają się od 24,00 do 27,00 rubli/kg (1,40 – 1,57 zł/kg). To o 50 procent wyżej niż w ubiegłym tygodniu. Teraz ceny się ustabilizują, a może nawet dojdzie do korekt.

Ale generalnie to dobre informacje dla polskiego rynku cebuli. Choć przez pewien czas podaż w Rosji będzie wysoka, to w niedługiej perspektywie zacznie ona szybko maleć. Zwłaszcza jeśli chodzi o towar dobrej jakości. Należy również zauważyć, że znacznie zmalały też dostawy ukraińskiej cebuli (wysłane do Rosji przez Krym). Polska cebula ma zatem jeszcze szanse na to, żeby dobrze zacząć się sprzedawać na Białoruś, bo Rosjanie tam zaczną szukać cebuli na swój rynek.

Nasza cebula już jest bardzo atrakcyjna cenowo. Ceny sprzedażowe są na poziomie 0,50 – 0,60 zł/kg za dobrej jakości, ładny towar. Ceny w eksporcie to poziom nie przekraczający 0,75 zł/kg. To co najmniej dwa razy taniej niż rosyjski hurt. Do tej pory Ukraina pokrywała rosyjskie zapotrzebowanie na import. Ale, jak wspomniano wyżej, ostatnio dostawy ukraińskie mocno się skurczyły.

Poza tym Ukraina też ma pewne kłopoty z jakością, a w konsekwencji z podażą eksportowej cebuli. A trzeba pamiętać, że ukraińscy eksporterzy cebuli są mocno zaangażowani w handel z Gruzją, Iranem czy Azerbejdżanem, gdzie mogą eksportować oficjalnie, spokojnie i bez „alpejskich kombinacji” z Krymem.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE