Regionalny rynek cebuli – 46. tydz. br.
Według analityków projektu EastFruit, w minionym tygodniu, ceny cebuli wzrosły w połowie krajów objętych regularnym monitorowaniem projektu, a na innych rynkach utrzymały stosunkowo stabilny poziom.
Największe tempo wzrostu cen cebuli zaobserwowano w Rosji, gdzie średnia cena wzrosła o 20 procent do 19 centów za kg, a cena minimalna, przy spadku podaży produktów niskiej jakości, wzrosła o 24 procent do 16 centów za kg. Jednocześnie maksymalna cena rosyjskiej cebuli również nieznacznie wzrosła: do 23 centów za kg.
Oprócz Federacji Rosyjskiej dodatni trend cenowy odnotowano w Gruzji i krajach Azji Środkowej. Cebula na rynku gruzińskim wzrosła do końca tygodnia do 30-34 centów za kg, a sama Gruzja znalazła się na szczycie rankingu pod względem ceny tego produktu. W Uzbekistanie i Tadżykistanie ceny również wzrosły odpowiednio do 9–13 centów za kg i 9–12 centów za kg.
Tymczasem w Polsce, która przez długi czas utrzymywała prymat cen cebuli, sytuacja pozostała praktycznie bez zmian. Produkty krajowe, jak poprzednio, były oferowane w cenach 26–31 centów za kg, a ceny cebuli importowanej z Holandii nieznacznie spadły do 31–38 centów za kg.
W omawianym tygodniu praktycznie nie odnotowano istotnych zmian cenowych na rynkach Mołdawii, Ukrainy i Białorusi. W tym pierwszym kraju nadal można było kupić cebulę po 26-28 centów za kg, a na rynku ukraińskim ceny wzrosły tylko nieznacznie do 21-25 centów za kg. Na Białorusi, podobnie jak tydzień wcześniej, przedział cenowy pozostawał dość szeroki: 19–29 centów za kg.
Zobacz więcej: Cebula