Regionalny rynek cebuli – 8 tydz. br.
Według danych portalu EastFruit, w ósmym tygodniu 2019 roku sytuacja na rynku cebuli w większości krajów objętych monitoringiem była niejednoznaczna. Ceny cebuli utrzymały trend wzrostowy w Tadżykistanie i po prawie dwóch miesiącach stabilizacji zaczęły rosnąć na rynku Federacji Rosyjskiej. Tymczasem w innych krajach sytuacja prawie się nie zmieniła, z wyjątkiem niewielkiego spadku cen w Gruzji i na Ukrainie.
Najniższe ceny cebulek cebuli, jak w poprzednich tygodniach, nadal obowiązują w Tadżykistanie. Niemniej jednak lokalni sprzedawcy zarządzają, choć nieznacznie, podnosić swoje ceny sprzedaży. Ich średni poziom ponownie wzrósł o 1 centa za kg na tle raczej aktywnego popytu na produkty z Tadżykistanu od nabywców z innych krajów Azji Środkowej.
Tymczasem zakończył się względnej stabilności cen cebuli w Rosji. Stabilności, która utrzymywała się tam od początku stycznia. Ceny w tydzień wzrosły średnio aż o 36 procent, do 31 centów za kg, a ich maksymalny poziom wyniósł 38 centów za kg. W omawianym okresie wzrost cen odnotowano w segmentach zarówno krajowej cebuli i importu.
W Mołdawii ceny cebuli z importu pozostały na średnim poziomie 41 centów za kg, podczas gdy w Gruzji nieznacznie spadły do podobnego poziomu.
Niższe ceny cebuli odnotowano na Ukrainie. Podobnie jak wcześniej, na rynku ukraińskim dominowała podaż cebuli z krajów Azji Środkowej. Ponadto uczestnicy rynku ukraińskiego zadeklarowali wzrost udziału produktów niskiej jakości w ofercie zarówno produktów importowanych, jak i krajowych. W rezultacie średnia cena na Ukrainie spadła o 2 procent do 51 centów za kg.
Podobną średnią cenę cebuli zanotowano również w Polsce, gdzie sytuacja rynkowa pozostała prawie niezmieniona w porównaniu z poprzednim tygodniem: krajowi producenci oferowali swoje produkty po 47 - 55 centów za kg, a ceny za cebulę przywożoną z Holandii nadal wahał się od 60 do 63 centów za kg.
Zobacz więcej: Cebula?preview=1