Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Tadżycka cebula wczesna traci rynek rosyjski

Przez wiele lat tadżyccy rolnicy dobrze zarabiali na eksporcie wczesnej cebul do Rosji. Dosłownie w ciągu trzech miesięcy, od maja do lipca, udawało im się eksportować 80 - 100 tysięcy ton cebuli. A południowe regiony Tadżykistanu zaczynały eksportować cebulę z nowych upraw już w kwietniu.

Było to bardzo wygodne, ponieważ nie było konieczne budowanie magazynu na cebulę, którą eksportowano natychmiast po zbiorze. W tym czasie rosyjski rynek wyprzedawał resztki nie najlepszej jakości „starej” cebuli z magazynów, więc tadżycka świeża cebula wyglądała na tym tle dobrze.

Jednak w 2017 roku popyt na tadżycką cebulę spadł w Rosji gwałtownie. Doprowadziło to do załamania cen, a eksport spadł do najniższego poziomu od 2006 roku. Producenci cebuli uważali, że sytuacja poprawi się w roku 2018, ale stała się ona jeszcze gorsza. Ceny spadły jeszcze bardziej, a popyt na eksport zmalał niemal do zera. Teraz cebula z pola jest sprzedawana przez tadżyckich rolników po 0,05 USD/kg, a średnie ceny hurtowe za dobrej  jakości pakowaną cebulę wynoszą na rynku krajowym około 0,07 USD/kg (w przeliczeniu).

Wcześniej analitycy EastFruit zauważyli, że rolnicy w Tadżykistanie doświadczają wielkich trudności ze sprzedażą cebuli z nowej uprawy, co doprowadziło do załamania się jej cen.

Dla porównania ceny cebuli w Rosji wynoszą 0,24 USD/kg, na Ukrainie 0,10 USD/kg, a w Polsce 0,18 USD/kg. Przy takim poziomie cen na tych rynkach można zapomnieć o eksporcie cebuli, ponieważ jej transport będzie kosztował więcej.

Dlaczego więc nagle ceny cebuli spadły tak bardzo w Rosji (i w innych krajach)? Odpowiedź jest prosta - rozwój infrastruktury do przechowywania i przetwarzania produktów. Dzięki budowie nowoczesnych magazynów i rozwojowi nowoczesnych technologii do uprawy cebuli, jej import do Rosji spadł z ponad 600 tysięcy ton w 2007 roku do 138 tysięcy ton w 2016 roku. W tym samym czasie prawie cały import pochodził z dostaw cebuli z Egiptu, które są bardzo konkurencyjne cenowo dzięki taniej komunikacji wodnej oraz dzięki dostawom cebuli z Chin do regionów Dalekiego Wschodu i Syberii.

Wydaje się, że w perspektywie długoterminowej eksport cebuli z Tadżykistanu do Rosji przestanie być atrakcyjną rynkową niszą, a producenci będą musieli szukać innych możliwości, które ze względu na klimatyczne korzyści Tadżykistanu są bardzo duże.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE